Domácí

Za kulturou nebo do zahraničí jen s testem, připustil ministr Havlíček

Na svém prvním zasedání v letošním roce vláda projednávala případné kompenzace pro "zapomenuté" provozovatele a obory, například skiareály. Kývla na další podporu pro podnikatele, jimž vláda opatřeními nuceně "zavřela krám." Změnila také pravidla pro ošetřovné. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) připustil, že očkování může rozdělit společnost na dvě skupiny, přičemž jedna bude mít navrch.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček připustil, že očkování rozdělí české občany na dvě skupiny. Ti, kteří se dají očkovat, by tak měli jisté výhody. Neočkovaní by naopak mohli mít problémy například se vstupem na kulturní akce či výlety do zahraničí.

"Pouze ti, kteří budou mít negativní test, se budou moci účastnit některých akcí. Samozřejmě nesmíme dělit lidi na dvě kategorie – očkované a ty, kteří se nemohli nechat očkovat. Je to tanec na tenkém ledě s ohledem na svobodu jedinců. Omezujeme pohyb a faktem je, že někteří lidé jsou eliminováni na svobodě pohybu," řekl viceministr.

Ministr Havlíček předložil komplexní návrh pro všechny provozovny, které zasáhla vládní opatření proti šíření covidu. Kompenzace budou počítány za dny, kdy provozy musely mít z rozhodnutí vlády zavřeno.

Související obsah

"Všechny uzavřené provozovny budou moci využívat nový kompenzační program. Mimo toho, že mohou čerpat plné náhrady mezd, odvodů, nájmu, případně kompenzační bonus pro OSVČ, budeme nově hradit zaměstnavateli na každého pracovníka 400 Kč/den," oznámil Havlíček před 16. hodinou na twitteru.

Program necílí jen na sektor stravování, ale například i na kadeřnice, kosmetičky či skiareály. "Podpora ve srovnání s jinými zeměmi není nízká, v pokrytí přímých nákladů jsme na špici Evropy," uvedl Havlíček na tiskové konferenci. Kompenzace platí zpětně od poloviny října. On sám by chtěl otevřít skiareály co nejdříve, aby na sjezdovkách Češi nelyžovali a nesáňkovali živelně.

"Množství podnikatelů bude enormní, pracujeme s odhadem až 130 tisíc žadatelů. Tyto programy budou přístupné pro všechny, kteří si založili elektronickou identitu," přiblížil Havlíček. Ministerstvo tak i personálně posílilo, aby vše šlo rychle. Ministr zdůraznil, že podnikatelé mohou využívat podporu z více programů najednou.   

Související obsah

Zákonodárci projednali také návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který se týká ošetřovného. To by podle návrhu nemělo být započítáváno do příjmů při posuzování nároku na dávky.

Na příspěvky od státu by tak mohlo dosáhnout více rodin a nehrozilo by, že přijdou například o příspěvek na bydlení proto, že jim dorazí zpožděné ošetřovné. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) změny kabinet schválil a ošetřovné se nebude počítat jako příjem. "A to v době, kdy byla vyhlášena mimořádná opatření proti epidemii, chceme tím pomoci rodinám s malými dětmi a pomoci v situacích, kdy dojde k vyplacení ošetřovného jindy, než by byla vyplacena mzda," upřesnil Petříček.

Vláda také řešila výstavbu dálnice D4. Pokud vše schválí poslanci, podle ministerstva dopravy se může začít stavět už na jaře. 

Vláda na prvním zasedání v tomto roce posuzovala vývoj pandemie v Česku. Aktuálně platí nejvyšší stupeň protiepidemického systému PES a většina obchodů a služeb je zavřená či omezená. 

Jedním z bodů jednání byl i návrh vlády Nejvyššímu správnímu soudu na možné pozastavení činnosti či rozpuštění některých politických stran a hnutí.

Vláda kývla na další podporu pro podnikatele, na které dříve zapomněla:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz