Zahraničí

Policista, jenž střelil černocha do zad, nebude obviněn. Čekají se nepokoje

Policista, jenž střelil černocha do zad, nebude obviněn. Čekají se nepokoje
Zdroj: Profimedia

Americký policista, který ve Wisconsinu střelil při zatýkání sedmkrát do zad černocha, nestane před soudem. Okresní prokurátor v úterý oznámil, že ho neobviní. Očekávají se protesty a nepokoje, do města dorazila Národní garda.

Případ se odehrál loni v srpnu ve městě Kenosha. Žena na tísňovou linku ohlásila, že je obětí domácího násilí a agresor Jacob Blake jí ukradl klíčky od pronajatého auta a chce s ním ujet. Policisté vzápětí obdrželi informaci, že na Blakea je už pro předchozí násilí vydán zatykač.

Když dorazili na místo, muž nakládal do auta jedno ze svých tří dětí. Neúspěšně se ho pokusili třikrát zpacifikovat za pomoci taseru. Blake se naklonil do auta a v jeho ruce se objevil nůž. Když se s ním otáčel k policistovi Rustenu Sheskeymu, ten sedmkrát vystřelil. Blake přežil a skončil s vážným zraněním v nemocnici.

Související obsah

Prokurátor Michael Graveley na tiskové konferenci uvedl, že policista jednal v sebeobraně a nebude z ničeho obviněn. Stopy výstřelů z policejní zbraně v těle postřeleného odpovídají dle znalců přesně tomu, jak zákrok líčili policisté i svědci – Blake se otáčel ve snaze strážníka bodnout, informují americká média.

Navíc už jednou při zatýkání na policisty nožem zaútočil. Lhal také při svém tvrzení, že nevěděl o tom, že je na něj vydán zatykač za sexuální a domácí násilí a že nechápal, proč po něm policisté jdou. “Byl na něj vydán zatykač, bránil se zatčení, auto nebylo jeho a byly v něm děti. Policistům nezbylo nic jiného, než se ho snažit zadržet,“ uvedl prokurátor.

Související obsah

Strážníci se navíc obávali, že agresor odjede i s dětmi a strhne se nebezpečná honička. Bylo i podezření, že své děti použije jako rukojmí.

Protože policista Rusten Sheskey ani žádný z jeho kolegů nebyl obviněn, případ se nedostane před trestní soud. Očekávají se proto násilné protesty v celém Wisconsinu, jako tomu bylo bezprostředně po střelbě. Guvernér proto povolal Národní gardu a před budovou soudu vyrostly zátarasy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz