Zahraničí

Severokorejský diktátor Kim Čong-un přiznává selhání komunistické strany

Komunistický vládce Severní Koreje Kim Čong-un na sjezdu vládnoucí strany práce a za účasti sedmi tisíc delegátů přiznal, že strana selhala v plnění hospodářských cílů prakticky ve všech oblastech a posledních pět let označil jako nejhorší.

Zpěv budovatelských písní, nekonečný potlesk, ovace ve stoje. Stovky komunistických pohlavárů vzdávají čest milovanému vůdci – Kim Čong-unovi. Po pěti letech se opět koná sjezd Korejské strany práce. Jeho úkolem je jediné – schválit pětiletý plán, který má pomoci skomírajícímu severokorejskému hospodářství.

V sále, kde sjezd probíhá, je hlava na hlavě. Rozestupy komunističtí delegáti i přes právě probíhající epidemii koronaviru nedodržují. V době, kdy běžní Severokorejci strádají víc než obvykle, dorazil Kim Čong-un na stranický sjezd v přepychové opancéřované černé limuzíně.

Související obsah

Před slavnostním zahájením sjezdu se diktátor ještě stihl poklonit obřím podobiznám věčného prezidenta a všemi obdivovaného zakladatele KLDR Kim Ir-sena a jeho syna Kim Čong-ila. Doprovázela ho i jeho sestra Kim Jo-čong, kterou mnozí považují za Kimovu nástupkyni.

Vedení strany Kim Čong-un v proslovu rozhodně nešetřil – i proto, že se sjezd koná v době, kdy tamní ekonomiku tvrdě postihla uzavírka hranic s Čínou, nařízená kvůli pandemii koronaviru, dále série přírodních katastrof a pokračující mezinárodní sankce.

Související obsah

"Náš pětiletý plán hospodářského rozvoje výrazně selhal v plnění stanovených cílů, a to téměř ve všech oblastech. Zápasíme s nejhorší z nejhorších krizí, kterých kdy naše země byla svědkem," prohlásil diktátor. Jak dlouho stranický kongres v Pchjongjangu potrvá, zatím není jasné. Ten zatím poslední v květnu 2016 trval čtyři dny.

zv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz