Zahraničí

Při útoku v Kapitolu zemřeli čtyři lidé. Kongres USA potvrdil Bidenovo vítězství

Do budovy amerického Kongresu ve Washingtonu, kde měl být právě vyhlášen oficiální vítěz prezidentských voleb, vnikli ve středu příznivci končícího prezidenta Donalda Trumpa. Útok si vyžádal čtyři oběti a další lidé jsou zranění. Zasedání bylo obnoveno po druhé hodině ranní středoevropského času a po několikahodinovém jednání Kongres potvrdil vítězství Joea Bidena. Útok ostře zkritizovali zahraniční i čeští politici.

Po několikahodinovém jednání, které bylo kvůli útoku na Kapitol přerušeno, Kongres potvrdil vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Americký viceprezident Mike Pence se před osmou hodinou večer tamního času vrátil do Senátu, kde pokračovali v jednání o potvrzení Joea Bidena novým americkým prezidentem. "Násilí bylo potlačeno. Kapitol je bezpečný a naše práce může pokračovat,“ sdělil po svém příchodu.


Těm, kteří se podíleli na obsazení budovy Kongresu, vzkázal: "Nevyhráli jste. Násilí nikdy nevyhrává. Svoboda vyhrává.“

 

Související obsah

Úřadující prezident Donald Trump slíbil, že v den Bidenovy inaugurace dojde ke spořádanému přechodu. "I když s volebním výsledkem nesouhlasím, tak potvrzuji, že 20. ledna dojde k předání moci," řekl.

Zasedání Kongresu Spojených států bylo ve středu přerušeno poté, co do budovy vnikli příznivci prezidenta Donalda Trumpa. Policie byla nucena použít slzný plyn a budovu evakuovat. Podle stanice CNN byla v Kapitolu ošetřena postřelená žena. Ta později zemřela, což potvrdila také policie. Dotyčnou měl postřelit některý z policistů. Při útoku zemřeli další tři lidé.

Podívejte se na záběry z místa:


Zranilo se také mnoho lidí, včetně několika příslušníků policie. Jeden z nich musel být převezený do nemocnice. V Kapitolu zajistili také výbušné zařízení.


Policii se demonstranty podařilo dostat z budovy, s čímž pomáhala také Národní garda. Davy se začaly kolem jedenácté hodiny večer středoevropského času rozcházet. Od půlnoci SEČ začal ve městě platit zákaz nočního vycházení.

Někteří politici tvrdí, že útok na Kapitol je stejně symbolický jako útok 11. září:


Vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden už útok na Kapitol odsoudil. "Obrázky chaosu z Washingtonu neodrážejí to, jaká Amerika opravdu je. Jde jen o malou skupinu extrémistů,“ vyjádřil se Biden. Útok odsoudili také další zahraniční i čeští politici. Více se dozvíte v tomto článku. 

Násilí zkritizoval také bývalý americký prezident George W. Bush. "Volební výsledky se takto zpochybňují v banánových republikách, ne v naší demokratické zemi," řekl Bush.


Biden zároveň dav protestujících před Kongresem vyzval, aby se z Kapitolu stáhl. A současně apeloval na Donalda Trumpa, aby vystoupil v televizi a vyzval k ukončení obléhání. Ještě předtím, než se demonstrantům podařilo dostat do sálu Kongresu, vzkázal Donald Trump svým příznivcům, ať jdou domů. Zároveň ale zopakoval, že volby druhá strana ukradla.

Související obsah


"Musíte teď jít domů. Musíme zachovat mír, musíme ctít zákon a pořádek. Nechceme, aby byl kdokoli zraněn. Vím, jak se cítíte, ale běžte domů a zachovejte klid a mír,“ vyzval úřadující prezident Trump.

Vyjádření Donalda Trumpa:


Sociální sítě ale video, ve kterém Trump opětovně zpochybnil regulérnost voleb, následně smazaly. Twitter mu dokonce na 12 hodin pozastavil účet.

Donald Trump sice počítá s předáním prezidentské funkce 20. ledna, v USA ale začínají sílit hlasy, aby Spojené státy využily 25. dodatek ústavy. Ten je poslední možností pro případ, že by bylo zapotřebí odvolat nepoctivého nebo neschopného prezidenta. 

"To, co se stalo v americkém Kapitolu, bylo povstání proti USA, pobízené prezidentem. Tento prezident by neměl zastávat úřad o jeden den déle,“ prohlásil například demokratický vůdce Chuck Schumer. Pro použití 25. dodatku se vyjádřil také republikán Adam Kinzinger. Volání po 25. dodatku a odvolání prezidenta Trumpa z funkce je podle jeho slov "správná věc pro naši demokracii“.

Policie zveřejnila vpodvečer středoevropského času informaci, že v souvislosti s napadením Kongresu zatkla 68 lidí. Pět z nich pro nelegální držení střelné zbraně, dva za nedovolené držení jiné zbraně, 25 za porušení zákazu vycházení a nezákonný vstup na území Kapitolu a 36 za porušení zákazu vycházení.

Situace ve Washingtonu se začala uklidňovat. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Záběry z Washingtonu šokovaly svět. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz