Domácí

Duševně nemocný jel na Zlínsku na černo, pokuta narostla na 40násobek!

Duševně nemocný jel na Zlínsku na černo, pokuta narostla na 40násobek!
Zdroj: Profimedia

Dvoustovková pokuta za černou jízdu po letech narostla na tisíce. I když je černý pasažér duševně nemocný, exekutoři po něm peníze vymáhali, příliš mu nepomohl okresní, ani krajský soud. Muže se zastal až ústavní senát.

Duševně nemocný muž (*1979) dostal v roce 1999 ve Zlínském kraji pokutu za černou jízdu. Dopravní podnik po něm tehdy chtěl 206 korun. Černý pasažér ale nezaplatil.


"Trpí závažnou duševní chorobou, a to reziduální schizofrenií; onemocnění má trvalý charakter a dostupnými medicínskými prostředky již není vyléčitelné. Proto mu byl v roce 2018 jmenován opatrovník a od ledna roku 2019 pobírá invalidní důchod pro třetí stupeň invalidity," uvedla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.


V roce 2004 se o něj začali zajímat exekutoři. "Jeho zdravotní stav mu v současné době neumožňuje vykonávat jakoukoli výdělečnou činnost. S ohledem na popsanou situaci opatrovník muže v červnu roku 2019 zažádal o zastavení exekuce pro nemajetnost," dodala Číhalíková Sedláčková.

Související obsah


Exekutorka návrhu na zastavení nevyhověla. Případ se dostal k soudu. Zlínský soud exekuci zastavil, nemocný muž je totiž závislý na sociálních dávkách, důchod má tak nízký, že z něj není možné nic srážet a nevlastní movitosti, ani nemovitosti. Soud ovšem nařídil zaplacení nákladů exekuce ve výši 7865 korun.


"Soud konstatoval, že vedlejší účastnice (dopravní podnik, pozn. red.) jakožto oprávněná zastavení exekuce pro nemajetnost muže procesně nezavinila. Procesní zavinění je naopak na straně stěžovatele, který nezaplatil svůj dluh. Odvolací Krajský soud ve Zlíně – pobočka ve Zlíně k nákladům exekuce pouze konstatoval, že vedlejší účastnice zastavení exekuce pro nemajetnost nezavinila, neboť zachovala přiměřenou míru opatrnosti při zahájení exekuce," objasnila důvody rozhodnutí krajského a okresního soudu Číhalíková Sedláčková.


Případ se tak dostal před Ústavní soud. A ten se muže zastal. Přestože jde o relativně malou částku, ústavní senát nařídil věcný přezkum. Jedním z důvodu je také to, že "posuzovaná částka několikanásobně převyšuje stěžovatelovy majetkové a finanční poměry, takže se z jeho subjektivního pohledu jedná o existenční otázku." Případ se tak vrací na stůl soudů nižších instancí.

Kompletní nález Ústavního soudu si můžete přečíst zde:

Nález Ústavního soudu sp. zn. II. ÚS 65/20

Typ souboru: pdf

 

Senátoři podali stížnost k Ústavnímu soudu kvůli vládním opatřením. Podívejte se na listopadovou reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz