Domácí

Likvidace stromu na Staromáku! Do parády si ho vezmou mladí truhláři

Pryč jsou časy, kdy uschlé vánoční stromy končily na skládkách nebo ve spalovnách. Vánoční symbol ze Staroměstského náměstí v Praze si letos vezmou do parády budoucí truhláři ze střední odborné školy. Nábytek, který vyrobí, ale nepůjde do dražby jako loni.

Až do poslední třísky se letos zpracuje vánoční strom ze Staroměstského náměstí. Loni kmen zužitkovala profesionální firma na výrobu dřeva, letos dostanou šanci ukázat svoji zručnost studenti v oboru truhlář.


"Větve už tradičně vozíme do zoo. Musí se pečlivě přebrat, aby na nich nebyly zbytky drátů a instalačního zařízení. Ale letos poprvé se kmenu ujmou žáci a vyrobí z něj nábytek pro Domov seniorů v Malešicích. Strom je poměrně vysoký, před uříznutím měl 17,5 metru a obvod kmene je až 85 centimetrů, takže nábytku z něj budou jednotky kusů," prozradil předseda pražské společnosti Technologie HLMP Tomáš Jílek.

Související obsah

Žáci mají v plánu vyrábět pro seniory atypické skříně, noční stolky nebo zahradní lavičky. Nejdříve si ale musí se stromem poradit elektromontéři. Už zvládli odstranit několik set vánočních koulí a teď jsou na řadě světelný řetěz a špička.

"Hvězda je samozřejmě nejtěžší, protože má i s tou podsadou tři metry. Ale časově nejnáročnější je těch šest a půl kilometru světelného řetězu, který byl namotán na jednotlivých větvích. Strategie je taková, že plošiny jsou ze všech tří stran a všichni pracují v jednom výškovém patře, aby si vzájemně nepřekáželi," vysvětluje Jílek.

Související obsah

Na likvidaci vánočního stromu se podílejí tři posádky, které se v Praze běžně starají o veřejné osvětlení. Na výšky i rozmarné počasí jsou tak pracovníci Technologie HLMP zvyklí. Odstrojování tradičního vánočního symbolu ale berou jako mimořádnou událost.

"V té světlařině je to velmi prestižní práce a jsme rádi, že jsme dostali důvěru. A musím říct, že jsme i v exponovaných časech vánočních svátků neměli problém sehnat v našich řadách dobrovolníky," pochválil svoje kolegy Jílek.

Stromeček definitivně zmizí ze Staroměstského náměstí v pondělí 11.ledna.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz