Vánoce

Pozor na požár vánočních stromečků! Může od nich shořet celý byt

Za pouhých devadesát vteřin může shořet vánoční stromeček. Ukazuje to středeční pokus pod dohledem odborníků v Lázních Bohdaneč na Pardubicku. Od stromečku pak může logicky vyhořet i celý byt. Přitom většinou stačí vynechat prskavky a svíčky.

Zapálená prskavka má tisíc stupňů Celsia a podle hasičů dokáže během pár vteřin udělat z lidí bezdomovce.  "Jedle má teplotu vznícení kolem 270 stupňů Celsia,“ uvedl vyšetřovatel požárů Václav Dostál.

Pokus začal s čerstvě uříznutým vánočním stromkem. Na stromku se následně zapálily prskavky a právě ty jako první zažehnou ozdoby a třásně. Obývací pokoje jsou plné hořlavého materiálu. Ubrusy, závěsy, polštáře, právě na ně plameny z vánočního stromečku velmi rychle přeskočí. 

Související obsah

Nebezpečí požáru ukazují i snímky z Chrudimska. Majitel domu skončil v nemocnici poté, co se pokusil požár v obýváku uhasit. Například loni jen za tři sváteční dny takhle vyhořelo v Pardubicích šest domácností.

Nejhorší při požárech v domácnostech je kouř. Člověk se dvakrát nadechne a upadne do bezvědomí. Požár je možné uhasit hasícím přístrojem. Lze použít i vodu, nejdřív je ale nutné odpojit elektrické řetězy.

Jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz