Zahraničí

Při útoku na Kapitol zemřel policista, obětí je pět. Trump násilí odsoudil

Středeční útok na americký Kapitol ve Washingtonu má další oběť. Policie potvrdila, že zemřel jeden ze členů sboru. Podle českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka, který byl hostem Snídaně s Novou, byla událost symbolickým koncem Trumpovy vlády.

O smrti policisty už dříve informovala některá zahraniční média, mezi kterými byla také CNN, ta se odvolávala na své zdroje. Informaci nakonec potvrdila také policie chránící americký Kapitol. O páté oběti informoval na svém twitteru rovněž kongresman Dean Phillips.


"Oznámili mi, že americký policejní důstojník podlehl zraněním, která utrpěl při středečním útoku na Kapitol,“ sdělil Phillips. 


Dav příznivců úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa ve středu pronikl do sídla amerického Kongresu, kde se konalo zasedání kvůli potvrzení vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Více informací naleznete v tomto článku na TN.cz.


Útok na Kapitol zkritizovala řada českých i světových politiků. Jejich vyjádření naleznete si přečtěte zde na TN.cz. Nakonec vpád odsoudil také Trump. Na svém twitteru zveřejnil video, ve kterém informoval, že jej pobouřilo "odporné“ násilí, které události provázelo.

Donald Trump odsoudil útok svých stoupenců:

 

Související obsah


"Jako všichni Američané jsem pobouřený násilím, bezprávím a chaosem,“ vyjádřil se Trump k situaci, která se na půdě Kongresu odehrála.


Podle českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka byly středeční nepokoje a útok na Kapitol symbolickým koncem Trumpovy vlády. "Prokázalo se, že Trump i jeho příznivci nemají tu moc zvrátit výsledek prezidentských voleb,“ myslí si Kmoníček.


Velvyslanec zároveň reagoval na Trumpovo odsouzení násilností. "Překvapivě vyzval k potrestání demonstrantů. Trošku to připomínalo, jako by někdo sebral projev Joea Bidena a přinesl ho Trumpovi, který ho přečetl,“ zhodnotil řeč Kmoníček.

Podívejte se na celý rozhovor s Hynkem Kmoníčkem:

 
Podle řady amerických politiků by měl Trump přijmout za události v Kapitolu zodpovědnost a ve funkci prezidenta skončit. "Jde o politickou taktiku, protože kdyby na to Trump přistoupil, mohl by mít poté už doživotní zákaz kandidatury na jakýkoliv post ve Spojených státech,“ doplnil Kmoníček.


Viceprezident Mike Pence však odvolat úřadujícího prezidenta nehodlá. S odvoláním na své zdroje o tom informoval list The New York Times. Využít 25. ústavní dodatek může americký viceprezident, který potřebuje mít na své straně většinu vlády. Po sesazení prezidenta se právě on poté ujímá úřadu.

Kongres potvrdil vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz