Domácí

Stojíte o dávky na děti? Spočítejte si, kolik letos dostanete. KALKULAČKY

Stojíte o dávky na děti? Spočítejte si, kolik letos dostanete. KALKULAČKY
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Se začátkem nového roku se často mění výše některých příspěvků, které poskytuje stát. Nárok na podporu mají také rodiče malých dětí. Ti však mnohdy neví, zda ji mohou pobírat a jak je to s čerpáním. Redakce TN.cz proto přináší pravidla spolu s kalkulačkami, díky kterým si můžete spočítat, kolik peněz v roce 2021 dostanete.

Zorientovat se v příspěvcích, které lze čerpat od státu, je mnohdy velice obtížné. Podporu mohou pobírat také rodiče, například mateřskou, otcovskou nebo rodičovský příspěvek. Je však důležité vědět, kdo má na dávku vlastně nárok.


Mateřská

Peněžitá pomoc v mateřství je jednou ze šesti dávek českého systému nemocenského pojištění a slouží jako náhrada mzdy během mateřské dovolené. Jedná se tedy o finanční příspěvek, který maminkám vyplácí stát.

Související obsah


Podmínkou, abyste mohli nárok uplatnit, je placení nemocenského pojištění. Za zaměstnance jej odvádí zaměstnavatel ze sociálního pojištění. Osoby samostatně výdělečně činné mají nárok pouze v případě, že si nemocenské pojištění platí dobrovolně samy.


Je však důležité vědět, že nemocenské pojištění se musí odvádět minimálně 270 dní ve dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Na tu se nastupuje zpravidla šest až osm týdnů před očekávaným termínem porodu.


Dávka se vyplácí po dobu 28 týdnů u jednoho dítěte, u vícerčat se pobírá 37 týdnů. Kolik bude činit výše mateřské, záleží na předchozích výdělcích. U živnostníků se to odvíjí od výše nemocenského pojištění, které si platí.


Kalkulačka pro výpočet mateřské u zaměstnanců:


Kalkulačka pro výpočet mateřské u OSVČ:Otcovská

Kromě mateřské stát vyplácí také otcovskou. Termín si volí každý otec sám, musí to však být do šesti týdnů ode dne narození miminka. Otcovskou poporodní péči lze čerpat maximálně sedm dní. "Otcovská je dávkou nemocenského pojištění, jehož cílem je finančně zabezpečit ekonomicky aktivní občany v okamžiku, kdy kvůli nemoci nebo mateřství ztratí krátkodobý výdělek,“ uvádí na webu Česká práva sociálního zabezpečení.

Související obsah


Také u této podpory je podmínkou si platit nemocenské pojištění. Rovněž v tomto případě za zaměstnance jej platí zaměstnavatel, živnostníci si ho musí zaplatit sami. Aby OSVČ měla nárok, musí si nemocenskou platit minimálně tři měsíce před porodem.


Je také nutné, aby byl otec dítěte zapsán v jeho rodném listu. Rodiče však nemusí být sezdáni. "Kromě otců může mít nárok na otcovskou také pojištěnec (muž nebo žena) pečující o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, pokud dítě ke dni převzetí do péče nedosáhlo sedm let věku,“ doplňuje ČSSZ.


Spočítejte si výši otcovské:

Další dávky, pravidla pro ně a kalkulačky pro výpočet naleznete na následující stránce.

Přídavky na děti

Tato podpora je základní a dlouhodobou dávkou, kterou stát poskytuje rodině s dětmi, která má nižší příjmy, než je 2,7násobek jejího životního minima. Podstatné je podle ministerstva práce a sociální věcích to, že na peníze nemají nárok rodiče, ale samo nezaopatřené dítě.


Čerpat se může až do 26 let věku, pokud dítě ještě studuje, nebo ze závažných důvodů nemůže pracovat. Základní výše měsíčního přídavku je na dítě do šesti let 500 korun, do 15 let činí podpora 610 korun a do 26 let 700 korun.

Související obsah

Od 1. dubna 2021 se mají přídavky na děti zvýšit. Nárok tak budou mít všechny děti z rodin, jejichž příjmy jsou nižší, než je 3,4násobek životního minima rodiny. Základní výše přídavku na měsíc pak bude činit na dítě do šesti let 630 korun, do 15 let 770 korun a do 26 let 880 korun.


Vypočítejte si výši případného přídavku na dítě:


Rodičovský příspěvek

Jedná se o dávku pro rodiče, který se po celý kalendářní rok po celý den řádně stará a pečuje v rodině o dítě, které ještě nedosáhlo čtyř let věku. Od roku 2020 navíc vzrostla výše příspěvku o 80 tisíc na 300 tisíc korun. Rodiče vícerčat pak mají nárok na příspěvek 450 tisíc korun.


Dávku můžete pobírat do doby, než dítě dosáhne čtyř let. Vyčerpat ji však můžete i za šest měsíců. Výše měsíčního příspěvku se poté odvíjí od rychlosti čerpání.


Kalkulačka pro výpočet rodičovského příspěvku:


Kalkulačka pro změnu výše měsíčního příspěvku a délku čerpání:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz