Zahraničí

Z ničitelů Kapitolu jsou psanci, úřady za jejich identifikaci nabídly odměnu!

Více než 90 radikálů, kteří ve středu vtrhli do budovy Kapitolu ve Washingtonu, policisté zadrželi. Po dalších pátrají. Zveřejnili desítky snímků útočníků a slibují v přepočtu až 20 tisíc korun za informace vedoucí k jejich dopadení. V řadě případů jde o známé firmy - ať už členy krajní pravice nebo zastánce různých konspiračních teorií.

Jake Angeli, kterému média neřeknou jinak než Viking, je jedním z těch, kteří americký Kapitol vzali útokem. Muž s hlavou pokrytou kožešinou a rohy stojí se zaťatou pěstí v čele Senátu - na místě, kde sotva pár minut předtím seděl viceprezident USA Mike Pence.

Angeli si říká Q-Šaman a patří do skupiny QAnon. Její členové jsou přesvědčeni, že svět je ovládaný tajným společenstvím pedofilů a uctívačů satana, kteří jej řídí skrze Demokratickou stranu, média a Hollywood. Proti nim pak stojí Donald Trump, který se snaží nadvládu satanistů ukončit.

"Myslím, že je důležité, aby prezident Spojených států věděl, že ho jeho lid podporuje, že tu jsou dobří američtí patrioti a taky já, který mu říká: Hele chlape, vím, čím si procházíš, vzdávám ti čest," nechal se slyšet Angeli.

Související obsah

Vyfotit se před časem nechal třeba s osobním právníkem Donalda Trumpa - Rudym Giulianim. "Poslední rok hodně strávil pouličním aktivismem v Arizoně, kde přesvědčoval lidi, že QAnon má pravdu. Aby se mu to podařilo, tak vystupuje právě v tom kostýmu šamana. A sám přiznává, že je to způsob, jak přitáhnout pozornost," popsal politolog se zaměřením na politický extremismus Jan Charvát.

Mezi výtržníky, po kterých policie vyhlásila pátrání, je i Richard Barnett alias Bigo. Radikál, který je známý šířením konspiračních teorií o epidemii koronaviru a očkování, se dostal do pracovny předsedkyně Sněmovny reprezentantů a jedné z nejhlasitějších kritiček Donalda Trumpa - Nancy Pelosiové. Z místnosti ukradl obálku a místo ní nechal na stole sprostý vzkaz.

"Oni proti mně k***a použili pepřák, že jsem k***a nemohl ani vidět. Tak si říkám, když už jsem v její kanceláři, a i když si to nezaslouží, nechám jí tu vzkaz, na kterém stálo: Nancy, Bigo byl tady, ty č***o," rozohnil se Barnett.

Související obsah

Do Kapitolu vtrhli i neonacisté. "Máme jasné snímky, není pochyb o tom, kdo na nich je. Proto žádáme občany, aby útočníky nahlásili. Je jedno, jestli jsou odtud nebo třeba ze západního pobřeží. Zavolejte FBI, identifikujte útočníky a pomozte je dohnat k odpovědnost," vyzývá policejní velitel Robert Contee.

Policie pátrá třeba po muži, který v Kapitolu ukradl řečnický pultík. Ten se měl údajně objevit k prodeji na internetu. Naopak další z výtržníků už je znám. Minimálně zaměstnavateli. Ten ho identifikoval na základě pracovní kartičky, která mu visela na krku a propustil ho.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz