Domácí

Zdravotníci zůstávají doma s dětmi. Ministr Blatný chce zas otevřít školy

Mnoho zdravotníků je doma kvůli dětem, i když jsou mateřinky a nejnižší třídy základních škol otevřené a velké nemocnice nabízejí zaměstnancům speciálně zřízené náhradní školy. Zájem o tuto službu je ale malý. Ministr zdravotnictví proto chce, aby se školy znovu otevřely.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tak doufá, že se do práce vrátí například sestřičky, které se doma starají o děti. Přitom už teď jsou otevřené mateřské školy a první i druhé třídy základních škol. O nejmenší děti do osmi let věku se tak školství postará.

Zdravotníci na jižní Moravě potvrzují, že zavřené školy nepředstavují neřešitelný problém. Velké nemocnice nabízejí záložní školy. Zájem v Brně je třetinový oproti podzimu.

Související obsah

"Aktuálně máme sjednané dvě školy. Náhradní základní školu využívá 21 dětí a tři děti chodí do náhradních mateřských školek," shrnula mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Pomoc zdravotníkům nabídlo i brněnské vědecké centrum, které pro starší děti organizuje příměstský tábor.

Děti zdravotníků mají celodenní program, který by těžko zajistily i nejlépe vybavené školy – po ranní dálkové výuce je čekají zajímavé experimenty. Podle manažera programu Svena Dražana mají plně obsazeno. Ve dvou dílnách je po dvaceti dětech.

Související obsah

Školáci mají k dispozici celý vědecký areál, který je z nařízení vlády pro veřejnost uzavřený a odpoledne mohou v dílnách vyrábět vlastní vynálezy. Podle koordinátorky vědeckého parku Lucie Hebedové se dětem mnohdy ani nechce domů.

Školy určené speciálně pro zdravotníky mají zřízené všechny kraje, ale jejich využití zůstává dobrovolné.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz