Práce

Firmy se chystají ve velkém propouštět! Nejvíce budou zasaženy služby

Firmy sčítají loňské ztráty, které způsobila pandemie koronaviru, a hledají cesty, jak letos ušetřit. Jedním z úsporných opatření má být propouštění zaměstnanců a snižování mezd. Zeštíhlování stavů pracovníků lze očekávat hlavně ve službách. K podobnému kroku se chystají i některé velké státní podniky.

V České republice je podle Úřadu práce aktuálně téměř 292 tisíc nezaměstnaných - o třetinu víc, než na konci roku 2019. "Firmy se musí přizpůsobit pandemii, mění byznysové modely," sdělil ekonom Lukáš Kovanda. 

"Řada firem propouštění musí chystat, vidí, že nebudou mít tolik zakázek, jsou opatrné v tom, co nakupují, pro řadu lidí práce nebude," řekl pro TV Nova prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. 

Propouštění se podle ekonomů dotkne firem zaměřených na služby nebo prodej spotřebního zboží. Přidávají se ale i banky nebo státní podniky. Záměr snížit počty zaměstnanců už loni oznámila Česká pošta. Od března ji má opustit 1500 lidí. "Ano, někde máme personální problémy," uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap. 

Související obsah

Podobné kroky plánují i České dráhy, které loni krize připravila o čtyři miliardy korun. Odejít by mohly stovky úředníků. "Našim úkolem je nastavit procesy a identifikovat duplicity, tam se odkryje i případná nadbytečnost," dodal mluvčí Českých drah Robert Pagan. 

Propouštění se ovšem nedá vyhnout, což vidí i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Ekonomika stojí rok, míra nezaměstnanosti je ale stále nejnižší v Evropě," řekl Havlíček. Masivní propouštění se nevyhýbá ani letectví. Ruzyňské letiště opustily už na konci loňského roku stovky lidí. Další redukci zaměstnanců zatím neplánuje. Stejně jako regionální letiště, podle kterých by bylo složité obsadit volná místa.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz