Domácí

Dorazí první dávky od Moderny. Pro všechny jí ale bude dost nejdřív v létě

V pondělí má do Česka dorazit první dávka vakcín od společnosti Moderna. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to bude 20 tisíc dávek. Vakcíny pro všechny zájemce by mohly být podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka k dispozici v létě.

Rozšiřování velkokapacitních očkovacích míst a zapojení praktických lékařů – dva hlavní faktory, které by měly zefektivnit vakcinaci v Česku.

"V tuto chvíli je velká pravděpodobnost, že ještě v lednu bude schválená očkovací látka od firmy AstraZeneca a v tu chvíli, i kdyby jeden praktický lékař naočkoval 20 pacientů denně, tak se můžeme dostat na dva miliony očkovaných za měsíc," tvrdí předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Podle Chlíbka by vakcíny mohly být dostupné všem lidem na začátku léta. Že je v Česku očkování pomalé, uznává i premiér Andrej Babiš, který si vzal akci na starost. Podle jeho poradce jsou prioritou velkokapacitní očkovací centra.

Související obsah

"Nespoléhat jen na ty fakultní nemocnice, protože když se podívám na tu průchodnost dnes, tak to je někde kolem 150 až 500 očkovaných denně, a to je opravdu málo," řekl poradce předsedy vlády pro oblast zdravotnictví Roman Prymula.

Už v pondělí má dorazit první dávka vakcín od firmy Moderna, která je druhou schválenou očkovací látkou pro Evropu. "V pondělí přijde 20 tisíc dávek od Moderny, ta je směřovaná do Moravskoslezského kraje. Příští týden by mělo přijít zase asi 70 tisíc od Pfizeru," shrnul premiér Babiš.

Související obsah

Česko překročilo hranici 13 tisíc lidí, kteří v souvislosti s koronavirem zemřeli. Za sobotu přibylo skoro 8500 nových případů nákazy koronavirem. S touto nemocí se tak aktuálně potýká přes 160 tisíc lidí. Hospitalizovaných je 6 741.

Studenti, kteří museli během nouzového stavu pracovat v zařízeních sociálních a zdravotních služeb, po neděli nemusí odvádět z výdělku daně.

"Ministerstvo financí tímto způsobem reaguje na nesprávný postup některých krajů, které tyto peněžní náhrady administrují," vyjádřil se resort. Sociálního a zdravotního pojištění se výjimka ale netýká, údajně to není v pravomoci ministerstva financí.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz