Koronavirus

PŘEHLED: Rychlost, cena, citlivost. Toto jsou rozdíly mezi PCR a antigen testem

PŘEHLED: Rychlost, cena, citlivost. Toto jsou rozdíly mezi PCR a antigen testem
Zdroj: Getty Images

Od 15. prosince je možné se v Česku nechat zdarma otestovat na koronavirus v rámci dobrovolného antigenního testování. Antigenní test se však v mnoha ohledech liší od klasického placenného PCR testu. Zjistěte, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými metodami.

V České republice i nadále stoupá počet nakažených nemocí covid-19. Od 15. prosince až do odvolání je tak možné se nechat dobrovolně otestovat pomocí antigenních testů, které se však výrazně liší od těch PCR. 

PCR test zjišťuje v těle člověka přítomnost virové RNA. Tím pádem je test schopný odhalit nakažené covidem-19 i předtím, než jsou infekční, a dává možnost se tedy včas izolovat. Jeho nevýhodou je však cena, delší doba vyhodnocování a potřeba odborného personálu pro manipulaci se vzorky. Průměrná cena PCR testu se pohybuje kolem 1500 korun.

SEZNAM ODBĚROVÝCH MÍST (PCR TESTOVÁNÍ) NALEZNETE NA WEBU ÚSTAVU ZDRAVOTNICKÝCH INFORMACÍ A STATISTIKY ČR.

Naopak antigenní test detekuje v těle přítomnost virové bílkoviny. Test proto odhalí nemocné na vrcholu infekce, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin. Za jeho výhodu se považuje nizká cena, výsledky zhruba do 30 minut a nižší nároky na odbornost personálu. V obou případech se však odběr vzorků provádí výtěrem z nosohltanu. Ministerstvo zdravotnictví zároveň upozorňuje, že antigenní testování není primárně určeno pro lidi, kteří trpí příznaky onemocnění covid-19. Hlavním smyslem antigenního testování je tedy odhalení nakažených bez příznaků, kteří ale mohou nákazu šířit.

Nevýhodou antigenních testů je však jejich nižší citlivost na přítomnost covidu-19 než u PCR testů. Může se tak stát, že test vyjde negativně, ale koronavirus se už ve vašem těle nachází. Malé procento lidi tak může být označeno jako negativní a dál šířit infekci v domnění, že jsou zcela zdraví. "Pokud jste testováni pomocí metody rapid antigen testu, není zaručeno, že v době odběru testu nejste nakažení," informuje ministerstvo zdravotnictví.

SEZNAM ODBĚROVÝCH MÍST (ANTIGENNÍ TESTOVÁNÍ) NAJDETE NA WEBU ÚSTAVU ZDRAVOTNICKÝCH INFORMACÍ A STATISKY ČR.

V případě, že člověk podstoupí antigenní testování s pozitivním výsledkem, ale nemá příznaky onemocnění covid-19, tak je nutné potvrdit nákazu ještě i PCR testem. U lidí s příznaky se covid-19 považuje za potvrzený a člověk musí nastoupit povinnou 10denní karanténu. Podrobné informace naleznete na webu ministerstva zdravotnictví

"Oproti PCR testům jsou antigenní testy výrazně rychlejší a levnější. Výsledek je k dispozici asi za čtvrt hodiny, maximálně do 30 minut. Antigenní test pátrá po bílkovině z povrchu koronaviru, zatímco PCR test hledá genetickou informaci, odběr vzorků je nicméně stejný. Spolehlivost antigenního testu ovlivňuje například koncentrace viru či doba od začátku nemoci," vysvětlil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Od začátku pandemie koronaviru bylo v Česku provedeno 4 108 623 PCR testů. V rámci antigenního testování jich bylo provedeno více než milion. Celkově se nakáza potvrdila u 844 799 lidí.

Zájem o testování nepolevil ani o svátcích! Někde však omezili provoz. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz