Domácí

Covid ohrožuje děti. Dvouletá Sofinka leží s vážným syndromem na JIP

Covid ohrožuje děti. Dvouletá Sofinka leží s vážným syndromem na JIP
Zdroj: Facebook - Lusiiee Máchová

O tom, že koronavirus neohrožuje pouze starší populaci, se přesvědčila paní Lucie z Prahy. Její dvouletá dcerka totiž kvůli covidu bojuje s novým syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi a musí být hospitalizovaná ve Fakultní nemocnici v Motole na jednotce intezivní péče.

Lékaři jak u nás, tak ve světě si začali všímat nové nebezpečné nemoci, která se objevuje u malých dětí a má přímé spojení s onemocněním covid-19. Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí (PIMS-TS) se projeví několik týdnů po kontaktu s koronavirem SARS-CoV-2.

"V České republice byl větší výskyt PIMS-TS zaznamenán od poloviny listopadu v návaznosti na vrchol druhé vlny epidemie,“ informuje 2. lékařská fakulta univerzity Karlovy.

Související obsah

Nebezpečný syndrom postihl i dvouletou Sofinku z Prahy. Její maminka se rozhodla svěřit na facebooku. "I nás nakonec dostihl covid, i když nevím kdy. Jediné, co vím, je, že moje dvouletá holčička leží v Motole na JIP s tzv. syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s virem SARS-CoV-2 u dětí,“ píše její maminka Lucie.

Drte nm palce tak i nas nakonec pravdpodobn dostihl Covid, i kdy nevm kdy. Jedin co vm je to, e moje...

Zveejnil(a) Lusiiee Mchov dne ter 12. ledna 2021

Onemocnění je nebezpečné v tom, že svými příznaky připomíná další běžné choroby. "U nás to začalo vysokou horečkou, které nikdo nevěnoval pozornost. Předpokládalo se, že má dcerka angínu. Teplotu se však nedařilo srazit ani obklady či sprchováním. Čtvrtý den už jsem měla doma hadrovou panenku, která nejedla, nekomunikovala, bolela ji hlava a bříško,“ dodává paní Lucie.

Související obsah

Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi je i pro lékaře novou nemocí, která se u dětí začala objevovat během jarní vlny koronaviru. Příznaky jsou vysoké horečky, bolest břicha, vyrážka, průjem, zvracení či zánět spojivek.

Paní Lucie ve středu odpoledne informovala, že holčičce už je lépe. "Je bez teploty, začala i jíst a už není tak zavodněná, srdíčko taky vypadá dobře. Prosím dbejte na ochranu nejen svou, ale i svých dětí," uvedla. 

"Je třeba, aby se zvýšila informovanost o PIMS v lékařské komunitě a aby o možných příznacích byli informováni i rodiče a pečovatelé. Mělo by být upozorněno na včasné vyhledání lékařské péče," uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Na podrobnosti o syndromu multisystémového zánětlivé odpovědi se můžete podívat ve videu Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol níže:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz