Koronavirus

Vakcína od Moderny dorazila do Ostravy. Může se skladovat jen měsíc

Do Ostravy dorazilo 8 400 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od společnosti Moderna. Kraj během čtvrtka a pátku zajistí jejich rozvoz do 150 sociálních zařízení. Jedná se hlavně o domovy pro seniory. První lidé by je mohli dostat už ve čtvrtek. Musí se jednat rychle, rozmrazené vakcíny v lednicích vydrží měsíc.

Vakcíny od Moderny měly dorazit do Česka už v pondělí a mělo jich být 20 000. Zatím přišla necelá polovina. "Ve středu jsme převzali již rozmrazené vakcíny. Musí se uchovávat při teplotě dva až osm stupňů. Při dodržení této teploty mají použitelnost až 30 dnů,“ popsal vedoucí pohotovostní lékárny ostravské fakultní nemocnice Petr Bašanda.


Vakcíny jsou prozatím uskladněny v lednici ve Fakultní nemocnici Ostrava a ve čtvrtek je čeká distribuce. Asi 1 500 dávek se poveze do domovů pro osoby se zdravotním postižením, bezmála 5 000 do domovů pro seniory a 2 000 do domovů se zvláštním režimem.

Související obsah


"Hned ve čtvrtek ráno máme domov Čtyřlístek, kde bude proočkováno 260 klientů tohoto domova,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).


Rozdíl mezi první používanou vakcínou od Pfizeru a tou od Moderny je především v podmínkách skladování a také v tom, koho je látkou možné naočkovat. "Vakcína od Moderny je od 18 let,“ tvrdí ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.


Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se v Česku už nechalo oočkovat až 75 tisíc lidí. Podle oficiálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví je to přitom necelých 20 tisíc.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz