Zahraničí

Tým expertů dorazil do Wu-chanu. Bude pátrat po původu koronaviru

Do čínského Wu-chanu dorazil mezinárodní tým expertů Světové zdravotnické organizace (WHO), který bude pátrat po původu koronaviru. Čínská vláda vstup odborníkům povolila až po měsících odkladů a vyjednávání. Právě z Wu-chanu se nemoc covid-19 začala loni v prosinci šířit.

Více než rok poté, co se ve Wu-chanu objevily první případy nákazy koronavirem, přistál na letišti letoun s deseti experty Světové zdravotnické organizace.

"Máme tu odborníky na epidemiologii, zvířecí a lidské nemoci, veterináře, lékaře, odborníky na virus samotný. Všechny tyto různé oblasti expertízy nám umožní provést všechny potřebné studie,“ uvedl vedoucí týmu vyšetřovatelů Peter Ben Embarek.

Související obsah

Nejdřív ale tým odborníků ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Velké Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu zamířil do hotelu, kde stráví dvoutýdenní karanténu. Teprve pak zahájí měsíc trvající vyšetřování.

Ještě před týdnem přitom Čína týmu vstup do země zablokovala. Peking za zdržování vyšetřování čelí kritice, stejně jako obviněním ze zatajování informací o epidemii a skutečném původu nemoci. Podle WHO všechny důkazy ukazují na netopýry, coby původce viru. Není ale jasné, jak se přenesl na člověka.

Související obsah

"Nejdřív se zjišťuje, jaká zvířata mají průběh nemoci nejpodobnější lidem. Pak se zkoumají protilátky u zvířat. Později budeme samozřejmě zkoumat lidi, kteří se nakazili jako první. Zjistíme, kam šli, s kým byli v kontaktu, co se stalo. Pak výsledky všech studií a laboratorních výsledků vyhodnotíme,“ informovala mluvčí WHO Margaret Harrisová.

Už loni na jaře se objevily spekulace, že koronavirus unikl z wuchanské laboratoře, to ale Čína odmítá. Koronavirem se nakazilo po celém světě už více než 92 milionů lidí a téměř dva miliony zemřely.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Píše se na Deník.cz