Zahraničí

Tým expertů dorazil do Wu-chanu. Bude pátrat po původu koronaviru

Do čínského Wu-chanu dorazil mezinárodní tým expertů Světové zdravotnické organizace (WHO), který bude pátrat po původu koronaviru. Čínská vláda vstup odborníkům povolila až po měsících odkladů a vyjednávání. Právě z Wu-chanu se nemoc covid-19 začala loni v prosinci šířit.

Více než rok poté, co se ve Wu-chanu objevily první případy nákazy koronavirem, přistál na letišti letoun s deseti experty Světové zdravotnické organizace.

"Máme tu odborníky na epidemiologii, zvířecí a lidské nemoci, veterináře, lékaře, odborníky na virus samotný. Všechny tyto různé oblasti expertízy nám umožní provést všechny potřebné studie,“ uvedl vedoucí týmu vyšetřovatelů Peter Ben Embarek.

Související obsah

Nejdřív ale tým odborníků ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Velké Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu zamířil do hotelu, kde stráví dvoutýdenní karanténu. Teprve pak zahájí měsíc trvající vyšetřování.

Ještě před týdnem přitom Čína týmu vstup do země zablokovala. Peking za zdržování vyšetřování čelí kritice, stejně jako obviněním ze zatajování informací o epidemii a skutečném původu nemoci. Podle WHO všechny důkazy ukazují na netopýry, coby původce viru. Není ale jasné, jak se přenesl na člověka.

Související obsah

"Nejdřív se zjišťuje, jaká zvířata mají průběh nemoci nejpodobnější lidem. Pak se zkoumají protilátky u zvířat. Později budeme samozřejmě zkoumat lidi, kteří se nakazili jako první. Zjistíme, kam šli, s kým byli v kontaktu, co se stalo. Pak výsledky všech studií a laboratorních výsledků vyhodnotíme,“ informovala mluvčí WHO Margaret Harrisová.

Už loni na jaře se objevily spekulace, že koronavirus unikl z wuchanské laboratoře, to ale Čína odmítá. Koronavirem se nakazilo po celém světě už více než 92 milionů lidí a téměř dva miliony zemřely.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz