Naše Česko

Menstruace ekologicky? Vyplatí se to také vaší peněžence! PŘEHLED

Menstruace ekologicky? Vyplatí se to také vaší peněžence! PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Perioda je pro mnoho žen velmi náročným obdobím. Nejen kvůli bolestem a jiným projevům, ale také z finančního hlediska. Žena za menstruační pomůcky může utratit v průměru až 50 tisíc korun za celý život. Kromě peněženky ale menstruace zatěžuje i životní prostředí. Jednorázové hygienické potřeby plní odpadkové koše, a přitom se na ekologičtějších pomůckách dá ušetřit.

Ročně žena spotřebuje průměrně 300 vložek nebo tamponů a vyprodukuje tak zhruba tři kilogramy nerecyklovatelného a nerozložitelného odpadu. V průměru tak spotřebuje žena až 12 tisíc vložek nebo tamponů během plodného období svého života, což je 120 kilogramů odpadu jen za jednu ženu.

V posledních letech ale přichází na trh menstruační pomůcky, které jsou mnohdy přívětivější jak pro tělo ženy, tak i pro její peněženku a přírodu. Při používání alternativních pomůcek totiž můžete ušetřit peníze i zbytečný jednorázový odpad. Přinášíme proto přehled menstruačních pomůcek.

Jednorázové vložky a tampony

Pro většinu žen jsou vložky a tampony běžným pomocníkem. Některé ženy používají jen jedno nebo jen druhé a jiné zase tyto pomůcky kombinují. Při jejich používání ale vzniká nerecyklovatelný odpad, kterému by se dalo předejít používáním jiných pomůcek. Navíc za vložky žena utratí ročně v průměru 1 200 korun a za tampony 750. 

Běžné tampony tvoří syntetické nebo polosyntetické materiály jako například umělé hedvábí nebo viskóza. Bavlna se navíc hodně sprejuje pesticidy, takže na finálním produktu může zůstat stopové množství, které pro intimní partie rozhodně není vhodné.

Počet tamponů za měsíc: 25 ks

Počet tamponů za rok: 300 ks

Jedno balení 16 ks: 40 Kč

Průměrná cena za tampony ročně: 750 Kč

Počítáme při průměrné délce menstruace pět dní a při použití pěti menstruačních pomůcek za den.

Související obsah

 

Běžná jednorázová vložka je vyráběná z buničiny, papíru, bavlny, umělé hmoty a také různých chemických látek od bělidel až po absorpční gely. Některé z těchto látek se přitom v přírodě rozkládají až několik stovek let.

Počet vložek za měsíc: 25 ks

Počet vložek za rok: 300 ks

Cena za jedno balení 10 ks: 40 Kč

Průměrná cena za vložky ročně: 1200 Kč

Jednorázové vložky a tampony z přírodních materiálů

Pro mnohé ženy může být ale novinkou, že existují jednorázové hygienické potřeby, které jsou šetrnější k tělu i přírodě. Prodávají se například ekologičtější tampony nebo vložky z biobavlny, které jsou v přírodě zcela rozložitelné oproti běžným pomůckám. Stále je to sice jednorázový odpad, ale pořád to životnímu prostředí škodí méně. Ale vzhledem k biomateriálům jsou tyto pomůcky o dost dražší. Ročně tak za tuto ekologickou variantu utratíte zhruba o dva tisíce korun víc.

Počet ekovložek za rok: 300 ks

Cena za jedno balení 10 ks: 100 kč

Průměrná cena za ekovložky ročně: 3000 kč

Související obsah

Počet ekotamponů za rok: 300 ks

Cena za jedno balení 16 ks: 130 kč

Průměrná cena za ekotampony ročně: 2900 Kč

Mořské houby

Na způsob tamponů se zavádí i mořské houby. Snadno se čistí (stačí opláchnout pod proudem vody) a jsou plně rozložitelné. A oproti klasickým tamponům nezpůsobují vysychání pochvy. Navíc obsahují velké množství minerálních sloučenin, které ženskému tělu prospívají. S touto pomůckou se dá navíc provozovat i pohlavní styk. Jedna houbička vydrží přibližně půl roku při správné údržbě. Na jednu menstruaci je potřeba 1-2 kusy. Nevýhodou může být chybějící umyvadlo na záchodě, kde byste houbu mohla po použití opláchnout, aby se pak dala opětovně zavést.

Počet mořských hub za rok: 4 ks

Cena jedné houbičky: 150 Kč

Průměrná cena za rok: 600 Kč

Související obsah

Látkové vložky

Řada žen používá látkové plíny pro malé děti. Látkové vložky fungují v podstatě na podobném principu. Dají se sehnat vložky z různých materiálů, žádoucí jsou například ty z biobavlny. Jsou sice objemnější než klasické vložky, ale za to prodyšnější a rozhodně s nimi v měřítku několika let ušetříte. Navíc nevytvoříte hromadu jednorázového odpadu. Samozřejmě je potřeba odhadnout intenzitu krvácení. Dají se používat třeba také jako doplněk k pomůckám, které se zavádí dovnitř. 

Počet látkových vložek za rok: 15 ks

Cena jedné látkové vložky: cca 90 Kč

Cena látkových vložek ročně: 1 350 Kč

Jak dlouho vydrží: 3–5 let (do opotřebování)

Menstruační kalíšek

V posledních letech se na trhu objevilo více alternativních pomůcek. Hitem je třeba menstruační kalíšek, který má tu výhodu, že ho koupíte jednou a vydrží vám pět až deset let při správném zacházení. Kalíšek stačí před a po menstruaci vyvařit a je připravený k použití. Podobně jako u mořské houby je tu ten problém, že by se po vylití měl kalíšek umýt. Místo vymytí se dá ale i otřít toaletním papírem. Jinak z ekologické a ekonomické stránky věci vychází ze všech pomůcek nejlépe.

Počet menstruačních kalíšků za rok: 1 ks

Cena kalíšku: Velmi individuální. Dá se pořídit v rozmezí od 200 do 1 300 korun.

Jak dlouho vydrží: 5-10 let

Související obsah

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou, podobně jako kalíšek, na trhu také novinkou. Jsou tvořené věšinou savou vrstvou a nepropustným, přesto prodyšným materiálem. Výrobci je navíc stále zdokonalují. V Česku už máme několik firem, které je vyrábí, a podle dostupných recenzí jsou ženy spokojené. Dají se používat také jako doplněk k různým pomůckám, které se zavádějí, například k tamponům, či ke kalíšku nebo houbě. Menstruační kalhotky jsou sice dražší, ale rozhodně díky nim vznikne méně odpadu a možná i komfortnější menstruace.

Počet kalhotek na rok: 5 ks

Cena kalhotek: cca 700 kč

Cena za kahotky ročně: 3500 kč za rok/i za dva

Jak dlouho vydrží: Výrobci uvádí přibližně dva roky. Ale podle recenzí fungují i déle.

Volná menstruace (Free bleeding)

Možná už jste také slyšeli o fenoménu nazvaný volná menstruace nebo také bezvložková či svobodná. Některé ženy se rozhodly, že během menstruace nebudou používat pomůcky žádné. Zní to zvláštně? Nechutně? Možná se budete divit, ale neznamená to, že krvácení nechají volný průběh. Ženy, které tuto metodu praktikují, se naučily ovládat svaly pánevního dna.

Pomocí těchto svalů ženy krvácení zadržují a ve chvíli, kdy jdou na záchod, tak svaly jednoduše povolí a krev vědomě vyloučí. Svaly pánevního dna se dají trénovat třeba jógou nebo různými pomůckami. Navíc pak nemusíte používat žádné menstruační pomůcky, nebo případně jen jako doplnění například na noc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz