Domácí

O život bojovali v zapadaném korytu! Do hor vyrazil pár jen v teplákách a teniskách

O život bojovali v zapadaném korytu! Do hor vyrazil pár jen v teplákách a teniskách
Zdroj: Horská služba

Velmi náročný víkend mají za sebou záchranáři horské služby. Ti naposledy vyjížděli k páru, který zabloudil a zapadl pod Lysou horou do hlubokého sněhu. Muž a žena, kteří na sobě měli tenisky a tepláky, pomalu vzdávali boj o život, když přijela záchrana. Podobných zásahů přibývá, víkend se neobešel bez tragické události.

Zejména na horách klesaly o víkendu teploty hluboko pod bod mrazu, připadlo také velké množství sněhu. Na hřebech hor jsou podmínky velmi náročné, mnozí lidé ale vyráží na túru nepřipravení a riskují život.

V neděli kolem poledne vyrazili muž a žena od přehrady Šance po žluté turistické stezce na vrchol Lysé hory v Beskydech. Asi kilometr před cílem se rozhodli přerušit výstup a vrátit se zpět. Dolů se ale vydali po neznačené cestě, která se jim zdála vhodnější.

"Po ní pokračovali dolů a postupně bojovali s hlubokým sněhem. Kolem čtvrté hodiny už ani nevěděli, zda na cestě ještě jsou," popsal Pavel Masopust, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Související obsah

Pár u sebe měl mobilní telefon, ani jeden z nich ale neuměl vyhledat, kde přesně jsou, a tak záchranářům nemohli udat svou polohu.

"Naštěstí měli zapnuté mobilní sledování polohy, takže jsme je nakonec dokázali lokalizovat. Ale i naše technika měla co dělat, abychom se k nim dostali, místy jsme zapadali do hlubokého sněhu i se čtyřkolkami," doplnil Pavel Masopust.

Když se záchranářům podařilo pár najít, zjistili, že jsou na túru zcela nevhodně oblečeni. Muž měl na sobě jen tepláky, žena měla na nohou obyčejné tenisky.

"Opravdu se sami vlastní silou nedokázali dostat z koryta potoka, kam se při hledání cesty dostali. Byli totálně vyčerpaní, podchlazení a už pomalu vzdávali boj o život," uvedl Pavel Masopust s tím, že záchranáři jim poskytli tepelný komfort, a nakonec je vzhledem k terénu a sněhu složitě dopravili k jejich automobilu.

Podobných zásahů přibývá, často jsou lidé špatně vybaveni a situaci v horách podceňují. "Podle všeho to vypadá, že v posledních týdnech lidé vyměnili návštěvu nákupních center za horskou túru, ale vybavení a oblečení mají stále stejné. Je nezbytně nutné, aby si do hor vzali i rozum,“ říká Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy.

Lidé by se neměli pouštět mimo značené cesty, podle záchranářů by raději v současných podmínkách neměli vyrážet ani na některé značené.

Související obsah

O velmi náročných podmínkách se přesvědčila skupina turistů, která přespávala v Jeseníkách. Přes noc na ně napadalo velké množství sněhu a další přivál vítr, takže byli zcela zapadaní a volali o pomoc Horskou službu. Nakonec se ze sněhu dostali, to už ale nenahlásili, navíc se odmlčeli, záchranáři tak rozjeli akci zbytečně. V tu samou dobu vyjížděli k podchlazené ženě v oblasti Kralického Sněžníku. I ta si chtěla vyzkoušet bivakování v extrémních podmínkách.

Víkend se v souvislosti s počasím a provozováním zimních sportů neobešel bez tragické události. V sobotu přišel o život běžkař poblíž Horního Města v Jeseníkách. Podle svědků upadl, nereagoval a nedýchal. S oživováním začali další svědci, pokračovali pak přivolaní záchranáři, muže se ale zachránit nepodařilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahují u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Mělo by se jednat o tramvaj č. 8. Podle aktuálních informací je na místě jeden zraněný muž," uvedla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je muž 41 let, uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová. Pravděpodobně jde o řidiče osobního auta. Hasiči už na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz