Domácí

Mráz či oteplení? Meteoroložka řekla, jaký bude zbytek zimy v Česku!

Do konce zimy zbývají dva měsíce, jarní slunovrat totiž letos připadá na 20. března. Jaký bude zbytek nejstudenějšího ročního období v Česku? Čekají nás nadále mrazy, nebo se naopak dočkáme oteplení?

S touto otázkou se redakce TN.cz obrátila na meteoroložku Dagmar Honsovou. Podle ní budou únor i březen podle všeho o něco teplejší, než je dlouhodobý průměr, přesto nás čekají i dny s celodenními mrazy.

"Podle sezónních výhledů počasí modelu CFS budou v Česku jak měsíce únor, tak březen teplotně mírně nadprůměrné (s teplotami o jeden až dva stupně vyššími oproti průměru) v porovnání s dlouhodobým normálem," uvedla Honsová. Ten má mezi lety 1981 až 2010 pro druhý měsíc roku v Česku hodnotu -0,9 °C, pro březen pak plus 2,9 stupně Celsia.

Související obsah

Ani nadprůměrně teplé měsíce ovšem podle Honsové neznamenají, že nás nečeká ještě minimálně několik takzvaných ledových dnů, kdy jsou teploty trvale pod bodem mrazu a také sněžení i v nížinách.

Zároveň Honsová zklamala ty, kteří vzpomínají na loňský mimořádně teplý únor. "Nevypadá to, že letošní únor bude teplotně tak výrazně nadprůměrný jako ten loňský, kdy byla odchylka 4,6 °C," upřesnila Honsová výhled počasí na další týdny a měsíce.

Pokud jde o srážky, tak ty by na rozdíl od teplot z normálu vyčnívat příliš neměly. "Srážkově by měl být únor i březen spíše průměrný a výrazněji nevybočovat z dlouhodobých normálů - srážkové úhrny jsou 38 mm v únoru a 48 mm v březnu. Kvůli teplotám to bude v nížinách spíše o dešti," uzavřela Honsová dlouhodobou předpověď.

Předpověď počasí na středu 20. ledna:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz