Zahraničí

Trump v rozlučkovém projevu označil svou vládu za zázrak, Bidena nezmínil

Americký prezident Donald Trump zveřejnil poslední den ve funkci projev na rozloučenou, ve kterém se převážně zabýval úspěchy, kterých podle svých slov dosáhl v čele Spojených států. Toto období označil za zázrak. Nové administrativě popřál vše nejlepší, ale svého nástupce Joea Bidena nezmínil.

Předtočené video s projevem zveřejnil v úterý Bílý dům, neuskutečnil se tedy v přímém přenosu v hlavním vysílacím čase na některé z nejsledovanějších televizí, jak by se dalo očekávat.

Svého nástupce Bidena Trump nejmenoval, o jeho nadcházející vládě hovořil jako o nové administrativě. “Modlíme se za to, aby se jí podařilo udržet Ameriku bezpečnou a prosperující,“ řekl Trump. "Přejeme jim vše nejlepší a také chceme, aby měli štěstí - to je velmi důležité slovo.“

Související obsah

Trump v převážné části svého vystoupení hovořil o úspěších své vlády a své čtyřleté působení v čele USA označil jako zázrak. Zdůraznil úspěchy při vyjednávání míru na Blízkém východě, tvrdou politiku vůči Číně, odstoupení od pařížské klimatické dohody a dalších mezinárodních smluv. Vyzdvihl, že za jeho éry nezačaly Spojené státy žádnou novou válku. Připsal si též zásluhu za obnovu americké ekonomiky v době koronavirové krize a za rychlé nasazení vakcíny.

Související obsah

Odstupující prezident sice v projevu odsoudil nedávné násilí při útoku jeho příznivců na Kapitol, nepřijal však za ně žádnou odpovědnost, ačkoliv kvůli tomu čelí ústavní žalobě neboli impeachmentu. Rovněž opět neuznal prohru ve volbách, všímají si zahraniční média.

Trump dle svých slov věří, že to nejlepší Ameriku teprve čeká a dodal, že hnutí, které nastartoval, je teprve na začátku. Tím podle komentátorů naznačil své případné další působení v politice včetně kandidatury na prezidenta za čtyři roky.

mch, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz