Zahraničí

Biden se ujme úřadu prezidenta! Časová osa středeční inaugurace

Už ve středu se demokrat Joe Biden stane 46. prezidentem Spojených států. Inaugurační slavnost bude letos ovlivněna nejen pandemií, ale i bezpečnostními hrozbami. Přesto převezme funkci tradičním způsobem. Naopak odcházející prezident Donald Trump se slavnosti navzdory tradici nezúčastní.

Inaugurace, jakou Spojené státy nepamatují. Netradiční bude středa od samého rána. Přinášíme podrobnou časovou osu.

14:00 středoevropského času

Odcházející prezident Trump se chce s úřadem rozloučit ve velkém stylu. Na osmou hodinu ranní tamního času si svolal na leteckou základnu Andrews své příznivce. Odtamtud se vydá na tradiční poslední let vládním speciálem Air Force One, jehož cílem bude Florida.

"Nově zvolený prezident tradičně po ránu zavítá do Bílého domu. Platí, že normálně ho uvítá odcházející prezident. V letošním roce to ale bude jinak," uvedl amerikanista Jakub Lepš.

Související obsah

Manžele Bidenovi tak místo Trumpových v Bílém domě přivítá ceremoniář Bílého domu Timothy Harleth. Společně s nastupující viceprezidentkou Kamalou Harrisovou pak Bidenovi zamíří ke Kapitolu.

16:00 středoevropského času


Inaugurační výbor, který ceremoniál pořádá, zahájí historicky první online vysílání inaugurace pro mladé. Jeho součástí bude i vystoupení budoucí první dámy Jill Bidenové.

17:30 středoevropského času

Inaugurace oficiálně začne před polednem. Jako první složí přísahu viceprezidentka Kamala Harrisová – stane se první ženou v této funkci.

Související obsah

18:00 středoevropského času

V poledne washingtonského času složí přísahu Joseph Robinette Biden Junior a stane se 46. prezidentem Spojených států. Následně pronese svůj první projev ve funkci.

20:00 středoevropského času

Joe Biden poprvé jako nový vrchní velitel amerických ozbrojených sil stane před členy armády a shlédne vojenskou přehlídku.

"Následně se třemi ze svých předchůdců: Barackem Obamou, Georgem Bushem mladším a Billem Clintonem vydá na arlingtonský hřbitov, kde položí věnec u hrobu neznámého vojáka," popsal Lepš.

Související obsah

21:15 středoevropského času

Za vojenského doprovodu se první pár Ameriky přesune do Bílého domu, kde stráví následující čtyři roky života. Američané budou smět průvod sledovat pouze v televizi.

2:30 středoevropského času

Inaugurační den uzavře hodinu a půl dlouhý televizní speciál moderovaný hercem Tomem Hanksem.

Jak jsou připravené Spojené státy na inauguraci nového prezidenta? 

 

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz