Zahraničí

Odcházející prezident se hlavně chválil, Joea Bidena vůbec nezmínil

Odcházející Donald Trump v projevu bilancoval své čtyřleté prezidentské období. Vyzdvihoval hlavně svoje úspěchy a zdar popřál i nové administrativě. Americká média si všímají, že vůbec nezmínil jméno svého nástupce a ani tentokrát neuznal svoji porážku.

"Tento týden uvádíme do úřadu novou administrativu a modlíme se, aby se jí podařilo udržet Ameriku bezpečnou a prosperující. Z útoku na náš Kapitol byli zděšeni všichni Američané. Politické násilí je útokem na všechno, čeho si jako Američané vážíme. Nemůžeme ho tolerovat. Teď, více než kdy jindy, se musíme sjednotit kolem hodnot, které sdílíme," prohlásil Donald Trump.

Výčet úspěchů byl dlouhý. V zahraniční politice zmínil prezident vystoupení z Pařížské klimatické dohody, navázání vztahů mezi Izraelem a několika arabskými státy a také to, že nerozpoutal žádnou válku.

Související obsah

"Stručně řečeno, vydali jsme se na misi udělat Ameriku opět skvělou pro všechny Američany. Když teď uzavírám své funkční období jako 45. prezident Spojených států, stojím tu před vámi doopravdy hrdý na to, čeho všeho jsme společně dosáhli," řekl Trump.

Podle Trumpových kritiků to tak ale zdaleka není. Během posledních čtyř let bohatli hlavně ti bohatí. Podle rozpočtového výboru Kongresu bude stát Trumpova daňová reforma Američany v příštích deseti letech deset biliónů dolarů.

Související obsah

Trumpa čeká ještě několik posledních hodin v úřadu. Má promluvit k vojákům a vzápětí odletí na Floridu. Středeční slavnostní přísahy nového prezidenta se z vlastní vůle nezúčastní.

Jeho návrat na politickou scénu ale není úplně vyloučen. Podle amerických médií Trump se svými nejbližšími plánuje založit novou politickou stranu. Podle průzkumů veřejného mínění odchází z prezidentské funkce s podporou téměř třetiny Američanů.

Podívejte se, jak USA schválily ústavní žalobu na odcházejícího prezidenta Trumpa: 

zv, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz