Zahraničí

Program Bidenovy inaugurace: Vojáci, přehlídka i hymna od Lady Gaga

Joe Biden se ve středu oficiálně ujme prezidentského úřadu. Stane se tak již 46. prezidentem USA. Inaugurace bude probíhat bez přítomnosti veřejnosti a poprvé po 152 letech se jí neúčastní ani končící hlava státu. Donald Trump se již dříve vyjádřil, že svému nástupci úřad osobně nepředá.

Inaugurace Joa Bidena začne kolem 13 hodin a skončí zhruba ve 22 hodin středoevropského času. Sledovat ji budete moci živě v tomto článku. Ve Spojených státech panují obavy z možných násilností a na bezpečnost při Bidenově převzetí úřadu budou dohlížet tisíce vojáků a policistů.

Končící prezident Donald Trump se slavnostního aktu nezúčastní, jak avizoval již dříve. S úřadem se rozloučil ve svém posledním projevu ve funkci. V něm se zaměřil primárně na úspěchy, kterých dle svých slov jako prezident dosáhl. Ačkoli nové administrativě popřál vše nejlepší, Bidena ani slovem nezmínil.

Související obsah

Budoucí americký prezident Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová složí přísahu kolem poledne místního času (18 hodin našeho času) před západním průčelím Kapitolu. Biden bude přísahat na bibli, kterou jeho rodina vlastní od roku 1893, Harrisová složí slib na dvě bible. Jedna je od Reginy Sheltonové, která je označována za její "druhou matku", druhá od prvního černošského člena Nejvyššího soudu Thurgooda Marshalla.

Biden složí slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse, Harrisová do rukou členky Nejvyššího soudu Sonii Sotomayorové. Lady Gaga zazpívá americkou hymnu a na schodišti před Kapitolem vystoupí také zpěvačka Jennifer Lopezová.

Příznivci Bidena si od jeho vstupu do Bílého domu slibují mnohé:

Následně Biden pronese svůj první projev jako prezident. Vystoupení bude vysílat většina hlavních televizních kanálů, sledovat jej bude možné i na sociálních sítích. Kvůli pandemii nového typu koronaviru bude omezený počet lístků na tribuny, které budou kolem Bidena při skládání přísahy.

Letos je k dispozici pouze 1000 lístků oproti obvyklým 200 000. Organizátoři místo toho vztyčí na prostranství před Kapitolem na 191 000 amerických vlajek, které mají symbolizovat Američany, kteří nemohli do Washingtonu na inauguraci přijet. Uzavřena bude i parková promenáda National Mall před Kapitolem, která bývá v americké metropoli vedle Pensylvánské třídy jedním ze dvou hlavních center oslav inaugurace.

Související obsah

Po inauguraci by za normálních okolností následoval slavnostní oběd, ten byl ale letos kvůli pandemii zrušen. Po složení slibu provedou Biden s manželkou a Harrisová s manželem symbolickou přehlídku ozbrojených sil.

Poté se společně vydají po washingtonské Pensylvánské třídě k nedalekému Bílému domu v doprovodu zástupců každé ze složek americké armády a vojenského orchestru. Rozsah slavnostní přehlídky i pochodu je letos rovněž omezen.

Související obsah

Počítá se s virtuální přehlídkou, kterou bude řídit stejný tým jako loňský nominační sjezd demokratů, do jehož programu se připojila většina řečníků, včetně samotného Bidena, přes videohovor z různých míst Spojených států.

Později se k Bidenovi a Harrisové připojí bývalé hlavy státu Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton s manželkami a všichni společně položí věnec u hrobu neznámého vojína na národním hřbitově v Arlingtonu nedaleko Washingtonu.

Související obsah

Řada doprovodných akcí kvůli pandemii padne, například tradiční plesy. Místo toho poběží 90minutový televizní speciál nazvaný "Oslavujeme Ameriku", který budou vysílat všechny hlavní americké televizní stanice od 20:30 tamního času (v noci na čtvrtek našeho času). 

Pořadem bude provázet herec Tom Hanks a vystoupí například zpěváci Justin Timberlake, Jon Bon Jovi a další. Ve vysílání by se měl objevit Biden i Harrisová a akce bude podle organizátorů mimo jiné oslavovat americké hrdiny v první linii boje s pandemií covidu-19.

Melania Trumpová se rozloučila s Bílým domem a občany USA ve videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz