Koronavirus

Bolavé a svědivé oči mohou být prvními příznaky covidu, zjistili vědci

Bolavé a svědivé oči mohou být prvními příznaky covidu, zjistili vědci
Zdroj: Profimedia

Na nákazu koronavirem mohou člověka upozornit i méně známé příznaky. Řada infikovaných pociťuje jako vůbec první potíže bolest a svědění očí, zjistili vědci z anglické Univerzity Anglia Ruskin. Jejich závěry by mohly lékařům pomoct rychleji určit podezření na covid-19.

Mezi nejčastější příznaky koronaviru patří horečka, kašel a ztráta čichu i chuti. Pak je tady celá řada vzácnějších projevů nákazy, ze které ale podle vědců z anglické Univerzity Anglia Ruskin vyčnívají bolavé a svědivé oči.

Podle jejich studie, na níž upozornil portál The Sun, mohou být problémy s očima vůbec prvním varovným signálem, že se člověk nakazil covidem-19. Vycházeli z údajů, které jim poskytlo 83 pacientů.

Ze závěrů bádání britských expertů vyplývá, že 18 procent nakažených zapojených do výzkumu bylo světloplachých, oči svědily 17 procent a jejich bolest pak popisovalo 16 procent z nich. Důležitější však je, že rovných 81 procent dotázaných uvedlo, že potíže s očima přišly zhruba o dva týdny dříve než nejznámější příznaky koronaviru.

Související obsah

Mezi těmi jasně vede únava, kterou pociťovalo 90 procent nakažených. Následovala horečka (76 procent), ztráta čichu nebo chuti (70 procent) a kašel (66 procent).

Vědci rovněž zjistili, že výskyt bolesti a svědění očí se stupňoval společně s rozvojem dalších symptomů covidu-19. Čtyři z pěti nakažených se s problémy s očima potýkaly méně než dva týdny. Rozdíly mezi muži a ženami nezaznamenali.

Už delší dobu se mluví o tom, že covid-19 může způsobovat oční infekce, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zejména zánět spojivek. Studie britských vědců by tomu nahrávala.

Nakažených v Česku ubylo, odborníci ale oznámili další výskyt britské mutace. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz