Zahraničí

Na černém trhu kšeftují s vakcínami. Ceny jdou až do desítek tisíc!

Na černém trhu kšeftují s vakcínami. Ceny jdou až do desítek tisíc!
Zdroj: Profimedia

S vakcínami proti koronaviru se na dark netu, tedy temném zákoutí internetu, roztrhl pytel. Prodejci je nyní nabízejí za desítky tisíc korun. Kupující přitom nemá žádnou záruku, že na druhé straně nesedí podvodník, který žádnou vakcínu k dispozici nemá a shrábne tak peníze za nic.

V šedé zóně internetu, na tzv. dark netu, se vakcíny začaly nabízet už v prosinci. Tehdy se cena pohybovala okolo 250 dolarů, což je zhruba 5 tisíc korun. Se spuštěním vakcinačních programů po celém světě ale ceny prudce narostly, uvádí kyberbezpečnostní společnost Check Point.

Samotná nabídka stoupla až čtyřnásobně. Při hledání vakcín společnost Check Point na dark netu našla až 340 nabídek. A ceny se z 250 dolarů vyšplhaly na 500, někdy i 1000 dolarů, tzn. více než 20 tisíc korun.

"Pravděpodobně to souvisí s rostoucí poptávkou od lidí, kteří nechtějí čekat týdny nebo měsíce na očkování v rámci oficiálních vládních programů," vysvětluje Check Point.

Související obsah

Před schválením vakcín od společností, jako je Moderna nebo Pfizer, se na dark netu nabízely "neznačkové" produkty, které pocházely především z Číny. Teď už se v nabídce objevují i produkty s konkrétní značkou.

Kupující ale nemá žádnou záruku, že mu od prodejce něco přijde, natož pravá schválená vakcína. Check Point ověřovala důvěryhodnost některých nabídek. Pokusila se koupit čínskou vakcínu za 750 dolarů, platba proběhla v bitcoinech, tedy virtuální měně.

Související obsah

Jak to dopadlo? Po několika dnech byl nepřekvapivě účet prodávajícího smazaný a zásilka nedorazila. Jeden prodejce dokonce tvrdil, že dokáže sehnat až 10 tisíc vakcín, za které požadoval 30 tisíc dolarů, tedy více než půl milionu korun.

Platí, že pokud se nabídka zdá až příliš dobrá, tak to zřejmě nebude pravda. Check Point varuje, že pokud se lidé budou snažit kupovat vakcínu na dark netu, výsledkem bude nejčastěji jen ztenčené bankovní konto.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz