Koronavirus

Evropa možná v únoru schválí ruskou vakcínu Sputnik. Nesmí se na ni pít

Evropa možná v únoru schválí ruskou vakcínu Sputnik. Nesmí se na ni pít
Zdroj:

Rusko požádalo Evropskou lékovou agenturu (EMA) o registraci své vakcíny Sputnik V pro použití napříč sedmadvacítkou. Rozhodnout by se mohlo už během února. Proces vývoje ruského očkování v minulosti řada západních odborníků označila za nevěrohodný. Navíc by po podání vakcíny neměl alespoň dva měsíce pít alkohol.

Možná už v únoru se začne v Evropské unii, tedy také v Česku, očkovat proti koronaviru vakcínou Sputnik. Rusové požádali unijní lékovou agenturu o její registraci.

Ve středu o tom informovali na oficiálním twitterovém účtu vakcíny. "Týmy Sputniku V a Evropské lékové agentury v úterý 19. ledna zahájily vědecké přezkoumání ruské vakcíny. Ruský fond přímých investic požádal o registraci Sputniku V v Evropské unii a očekává, že rozhodnutí padne v únoru," stojí v příspěvku.

"Na základě přezkumů Evropská léková agentura rozhodne o povolení používat vakcínu Sputnik V napříč Evropskou unií," pokračovalo oznámení.

Evropa o ruské vakcíně uvažovala už delší dobu. Pokud ji vědci schválí jako bezpečnou, mohla by být odpovědí na problém s dodávkami očkování od společnosti Pfizer/BioNTech. Americká firma je sníží o 40 procent, protože kvůli rozšiřování výrobních kapacit dočasně omezila výrobu. Kromě Pfizeru/BioNTech se očkuje sedmadvacítka ještě vakcínou společnosti Moderna.

Související obsah

Přestože Rusko svou vakcínu proti covidu-19 schválilo jako první na světě, mezi západními odborníky příliš důvěry v minulosti nevzbuzovala. Minulý týden její použití zamítla například Brazílie s tím, že Rusové nedodali potřebná data o výsledcích třetí fáze klinického testování, píše portál Straits Times.

Právě kvůli nedostatečnému testování čelila vakcína Sputnik kritice. Rusko jí nicméně očkuje už od loňského prosince a údajně je po ní nulová šance, že se člověk nakazí koronavirem. Účinnost ale podle vědeckých dat dosahuje pouhých 70 procent, podobně jako vakcína od firmy AstraZeneca, kterou EU zatím také neschválila. Očkování navíc probíhá ve třech dávkách po dvou týdnech oproti dvěma dávkám u Pfizeru/BioNTech a Moderny.

Na podzim se mluvilo o údajných 144 nežádoucích účincích. Největším problémem vakcíny Sputnik by ale mohla být zejména v Česku a dalších středoevropských státech skutečnost, že její účinky výrazně snižuje konzumace alkoholu. Pít by se nemělo přinejmenším 42 dní a v lepším případě až 56 dní po podání první dávky. A před ní by měl člověk abstinovat alespoň dva týdny.

Související obsah

Jak upozornil portál Euronews, i sami epidemiologové z Ruska, kde se pije alkohol ve velkém, si z toho dělají legraci. "Za žádných okolností se nesmíte opít. Alkohol má vliv nejenom na naše chování, ale také imunitní systém. Sklenička šampaňského vám neublíží, ale panák vodky už je špatně," prohlásil Alexandr Guinstburg z Gamelyeova federálního ústavu epidemiologie a mikrobiologie, který vakcínu Sputnik vyvinul.

Vakcína Sputnik je možná lepší než ta od AstraZenecy, řekl epidemiolog Roman Prymula:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz