Domácí

Učitelé mají svou krizovou linku! Řeší hlavně problémy s distanční výukou

Učitelé se už řadu měsíců nepotkali se svými studenty a řada z nich to snáší velice těžce. Cítí se na všechno sami, jsou ve stresu kvůli rychlejšímu tempu kolegů nebo mají strach, že nezvládnou dostatečně připravit žáky. Pro tyto pedagogy vznikla speciální poradenská linka.

Jde o motivační linku, která má pedagogy povzbudit a dodat jim sebedůvěru. "Speciální poradenská linka vznikla proto, jsme v  naší pedagogicko-psychologické poradně jsme zachytili zvýšený počet dotazů souvisejících s distanční výukou," vysvětluje její zakladatelka Galina Jarolímková.

"Mezi učiteli panuje nejistota, protože nikdo neví, jestli to dělá dobře nebo špatně. Jsme proto rádi, že se máme s kým poradit," přiznává Olga Kaucká ze Střední průmyslové školy grafické Hellichova.

Související obsah

Učitelé i v běžných podmínkách čelí tlaku ze strany rodičů a musí si umět poradit s chováním problémových žáků. S přechodem na distanční výuku se ale často dostávají do situací, které ve své praxi do té doby nezažili.

"Mají dojem, že všichni jejich kolegové bez problémů zvládají online výuku a oni ne. Ztrácí motivaci, protože mají dojem, že mají malou odezvu od dětí," říká Ondřej Balík ze ZŠ Tyršova.

"Nejvíc stresující situace je: "Haló, jste tam? Ozvěte se, ukažte se, děláte něco? Je tam hodně moc aspektů, které by toho učitele mohly donutit k tomu, aby si myslel, že dělá zbytečnou práci, když nemá rychlou zpětnou vazbu," vysvětluje Ivana Beranová ze Soš obchodní Belgická.

Související obsah


Speciální linka je v provozu od začátku roku a u telefonu se střídají odborníci z pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4. Službu mívá i paní Hana, která má se školním prostředím dlouholetou zkušenost.


"Když je klid, tak pro mě to znamená, že nikdo nepotřebuje pomoc, ale nejlepší je, když se mi podaří někomu pomoci v té tíživé situaci, a že existuje cesta z toho problémů, co ten dotyčný má," shrnuje speciální pedagožka Hana Moravcová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz