Domácí

Pravdy a lži poslance Volného. Co předcházelo bitce ve Sněmovně?

Pravdy a lži poslance Volného. Co předcházelo bitce ve Sněmovně?
Zdroj: TV Nova

Ve čtvrtek se v Poslanecké sněmovně strhla pořádná mela. Několik konfliktů nakonec přerostlo ve fyzické napadení. Nezařazený poslanec Lubomír Volný, který se konfliktu zúčastnil, následně zveřejnil, že je třeba za pravdu bojovat i přijímat rány. Podívejte se, o čem všem před konfliktem mluvil.

Jednání ve Sněmovně bylo ve čtvrtek pořádně vyhrocené, během debaty se několik poslanců popralo. Incident vznikl tak, že nezařazený poslanec z hnutí Jednotní Lubomír Volný označil sociální demokraty za zkorumpovanou verbež. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) mu pohrozil, že jestli nebude mluvit k tématu, tak mu vypne mikrofon. Následně se strhla mela přímo u pultíku předsedajícího.

Volný si za svým jednáním stojí. Ve videu na sociálních sítích zveřejnil, že je za pravdu potřeba bojovat, rozdávat i přijímat rány, k čemuž je vždy připraven.

Poslanec je velmi aktivní na sociálních sítích, sám občas sdílí poměrně vyhraněné názory například na zmanipulování voleb ve Spojených státech. Také například hovoří o tom, že Evropská unie podporuje muslimský terorismus.

Související obsah

Před konfliktem ve Sněmovně Volný vystoupil kvůli projednávání prodloužení nouzového stavu. Podívejte se, jak si během svého vystoupení vedl.

Lubomír Volný
Neověřitelné
Lubomír Volný

Blatný šíří lež, že očkování zaručuje bezinfekčnost.

Odůvodnění

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na jedné z tiskových konferencí skutečně řekl, že očkovaný člověk proti covidu-19 nemůže nákazu přenášet. Po vlně kritiky ale svůj výrok uvedl na pravou míru. "Očkovací látka není na světě tak dlouho, abychom mohli přesně říct, jestli bude očkovaný člověk částečně vylučovat virus," odpověděl na dotaz.

Lubomír Volný
Neověřitelné
Lubomír Volný

Běžný lékař se vzdělává v oboru vakcinologie jenom v pár otázkách.

Odůvodnění

V rámci studia oboru Všeobecné lékařství se na lékařských fakultách vyučuje imunologie. Nedá se hovořit o pár otázkách, ale o teoretickém pochopení celé problematiky.

Lubomír Volný
Nepravda
Lubomír Volný

Metnar šířil dezinformaci, že se covid šíří v malých obchodech.

Odůvodnění

Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) přišel s odvážným tvrzením, že je v menších obchodech vyšší riziko nákazy. Žádná data ale nepotvrzují, že by tomu tak skutečně bylo.

Lubomír Volný
Nepravda
Lubomír Volný

Havlíček neví, kde všude se používá rodné číslo, že se používá jako identifikátor u zdravotních pojišťoven.

Odůvodnění

Volný narážel na vystoupení ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), který tvrdil, že se při registraci k očkování neudávají rodná čísla, ale čísla pojištěnce. Ta jsou přitom velmi často totožná, mohou se ale objevit případy, kdy mají lidé rodné číslo a evidenční číslo pojištěnce rozdílné.

Lubomír Volný
Pravda
Lubomír Volný

Nikdo z vlády nevystoupil proti dezinformaci o kolapsu ostravského krematoria.

Odůvodnění

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vystoupil po jednání Ústředního krizového štábu, kde o celé situaci informoval. Popsal také řešení situace. Byla vytvořena pracovní skupina, která dostala za úkol zmapovat situaci po celé republice.

Související obsah

Lubomír Volný
Nepravda
Lubomír Volný

Blatný vyhrožuje nemocnicím, že jim neproplatí zákroky mimo akutní péči.

Odůvodnění

V souvislosti s epidemií koronaviru byla v Česku omezena zbytná lékařská péče. Zákaz poskytovat za současné situace neakutní, odložitelnou péči, který vydalo ministerstvo zdravotnictví s platností od 31. prosince pro všechny nemocnice v ČR, někteří lékaři porušují. Ministr Blatný uvedl, že o případech ví. Pro to, aby přestaly pojišťovny zákroky proplácet, by byl v případě, když by to omezovalo péči o potřebné osoby.

Lubomír Volný
Pravda
Lubomír Volný

Za devět měsíců nefunguje systém převozu pacientů mezi nemocnicemi.

Odůvodnění

Už začátkem listopadu začal fungovat Národní dispečink lůžkové péče. Některé nemocnice se potýkají zejména s nedostatkem personálu, v Česku proto proběhla řada převozů pacientů s onemocněním covid-19. Například v listopadu loňského roku vyrazil konvoj sanitek z Kroměříže do Prahy, který převezl pacienty ve vážném stavu. Také benešovská nemocnice převážela několik pacientů do motolské nemocnice. V některých případech komunikují nemocnice přímo mezi sebou.

Lubomír Volný
Neověřitelné
Lubomír Volný

Lidé už dnes neumírají jen na covid, ale také na opatření spojená s covidem, jako je zanedbaná zdravotní péče.

Odůvodnění

Nemocnice i nadále poskytují akutní zdravotní péči, omezeny byly jen zbytné úkony, lékaři i nadále ordinují, nedá se tak říci, že by byla zanedbána akutní zdravotní péče.

Lubomír Volný
Pravda
Lubomír Volný

Tvrdilo se nám, že roušky jsou dostatečné. Není to pravda.

Odůvodnění

Rouška nemá zabránit šíření viru, slouží k tomu, aby omezila šíření kapének. I o tom, že se jedná pouze o opatření, které má omezit šíření viru, hovoří ministerstvo zdravotnictví. Vláda v současnosti řeší otázku nošení respirátorů FFP2, které by měli být účinnější. O dostatečnosti se ale vláda nezmiňovala.

Lubomír Volný
Nepravda
Lubomír Volný

Zhruba 97 % všech úmrtí je ve věkové kategorii 55 let plus, plus minimálně jeden ze tří zdravotních problémů jako je vysoká obezita, onemocnění srdce, nebo cukrovka.

Odůvodnění

V Česku v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo k 22. 1. 2021 celkem 14 609 lidí, z toho 97, 7 % tvoří lidé starší 55 let. Poměrně velká část covid pozitivních pacientů (64 %), kteří zemřeli v prvním pololetí roku 2020, vykazovala zároveň řadu komorbidit, která průběh nemoci komplikovala.

Související obsah

Lubomír Volný
Nepravda
Lubomír Volný

Paměťová imunita chrání po prodělání covidu nejméně rok.

Odůvodnění

Lubomír Volný se opíral o výzkum, který vede doktorka Irena Koutná, vedoucí Centra buněčného a tkáňového inženýrství FNUSA-ICRC a vědkyně LF MU. Podle výsledků výzkumu přetrvává T-buněčná imunita déle, než je uváděných 90 dní.

Lubomír Volný
Neověřitelné
Lubomír Volný

Švédsko prošlo covidem bez plošných opatření, bez drakonických lockdownů a poměr úmrtí na tisíc obyvatel je zhruba stejný jako v České republice.

Odůvodnění

Švédsko zvolilo oproti jiným zemí rozdílný přístup a vydávalo spíše doporučení než nařízení. Na konci minulého roku ale i švédský král Karel XVI. Gustav prohlásil, že země selhala. Nedá se ale hovořit o tom, že by žádná opatření neplatila. Omezeno je například shlukování se, sejít se může naráz jen osm lidí.

Lubomír Volný
Nepravda
Lubomír Volný

V Bělorusku, které nezavedlo přísný lockdown, zemřelo méně lidí než rok předtím

Odůvodnění

V Bělorusku v roce 2020 zemřelo oproti roku 2019 o 0,05 % méně lidí, uvádí portál Knoema.

Lubomír Volný
Neověřitelné
Lubomír Volný

Laciná léčba je v této zemi neustále potlačovaná.

Odůvodnění

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv probíhá klinické hodnocení léčiv k léčbě nemociv covid-19. Remdesivir je podle portálu dosud jediným registrovaným přípravkem k léčbě covid-19.

Lubomír Volný
Neověřitelné
Lubomír Volný

Lidé s nízkou hladinou vitaminu D mají těžší průběh a velké problémy při covidu a velice často umírají.

Odůvodnění

U lidí, kteří prodělali onemocnění covid-19 a museli být hospitalizováni, některé studie potvrzují, že trpí nedostatkem vitamínu D. Zda ale skutečně stojí nízká hladina vitamínu D za těžším průběhem onemocnění, musí vědci teprve potvrdit.

Trest pro Volného řeší mandátový a imunitní výbor. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz