Domácí

Česko je s očkováním pozadu. Vakcín je podle Babiše dost, ale na později

Proti covidu-19 je u nás naočkovaných zhruba 170 tisíc lidí. Oproti plánům jsme pozadu, ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že důvodem je hlavně nedostatek vakcín. Míst, kde se očkuje, je prý dost a vznikají další. V pátek jedno takové začalo fungovat ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Jeho kapacita je asi 1 400 naočkovaných denně.

Během čtvrtka bylo naočkováno zhruba 13 tisíc lidí, podle plánu bychom měli za pár měsíců očkovat denně kolem 50 tisíc osob. To už by měla fungovat naplno i velkokapacitní centra. Jedno takové v pátek otevřeli ve vinohradské nemocnici.

Zatím má pět očkovacích jednotek a odpočívárny s kapacitou až 60 míst.

“Máme v plánu se nadále připravovat na větší nápor. Chystáme montovanou stavbu i s větším parkovištěm,” řekl TV Nova ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger.

Související obsah

Do budoucna by tam měli zvládnout naočkovat až 1 440 lidí denně. Kvůli omezeným dodávkám vakcíny to ale teď bude zhruba polovina.

Už brzy by se to ale mělo změnit. Česko má podle premiéra Andeje Babiše (ANO) od společnosti Pfizer/BioNtech objednáno 12 milionů vakcín.

“My máme objednáno 12 milionů těchto dávek z celkového počtu asi téměř 20 milionů. Takže samozřejmě vakcíny je dost pro všechny, ale v jiném čase, než bychom potřebovali,” prohlásil Babiš v pátek.

Související obsah

“Apelovali jsme na Evropskou komisi hlavně aby usilovala o to, aby ta Evropská léková agentura schválila AstruZenecu,” doplnil předseda vlády.

Očkuje se také látkou od firmy Moderna, tu dostalo zhruba 4000 lidí. Celkově je v Česku naočkováno 1,7 procent populace.

Související obsah

“Celkem bylo udáno zhruba 170 tisíc očkovacích dávek. Dvěma dávkami bylo naočkováno asi 9 000 osob, ostatní jsou naočkování pouze dávkou první,” prohlásil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Vakcínu zatím v Česku dostala třetina všech zdravotníků. Putovala k nim zhruba polovina vakcín. Klienti lůžkových zařízení v sociálních službách dostali 18 procent dávek a 13 procent pak senioři nad 80 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz