Zahraničí

Raketa Falcon vynesla na oběžnou dráhu rekordních 143 satelitů

Raketa Falcon vynesla na oběžnou dráhu rekordních 143 satelitů
Zdroj: Profimedia

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska vynesla v neděli na oběžnou dráhu 143 satelitů najednou. Utvořila tak nový světový rekord.

Nosná raketa odstartovala z mysu Canareval na Floridě. Její rekordní náklad obsahuje satelity, z nichž nejmenší jsou ve velikosti mobilního telefonu, největší pak o rozměrech kuchyňské ledničky, informovala televize CNN.

Umělé družice budou sloužit například pro internetovou síť, při zobrazování Země či pro mapování polárního ledu a povodní.

O vypouštění malých satelitů je mezi firmami obrovský zájem. Donedávna se na oběžnou dráhu dostávaly obvykle spolu s velkými drahými komunikačními či špionážními družicemi. Čekací doba tak byla velmi dlouhá a nepředvídatelná.

Související obsah

Společnost SpaceX se proto rozhodla pravidelně využívat k jejich dopravě do vesmíru raketu Falcon, která jinak létala s těžkými družicemi či s kosmickou lodí Dragon přepravující astronauty a náklad pro vesmírnou stanici.

Není v tomto ohledu jedinou soukromou společností, s mnohem menšími nosnými raketami už na oběžnou dráhu přepravily malé satelity společnosti Rocket Lab a Virgin Orbit.

Související obsah

Rekord přepravených satelitů počtem 104 dosud držela raketa PSLV státní Indické kosmické agentury.

Velké množství satelitů ve vesmíru však odborníky čím dál více znepokojuje. Jejich srážka není pro Zemi nebezpečná, ale trosky mohou zůstat na oběžné dráze desítky let.

Podívejte se na start rakety Falcon z listopadu 2020:

mch, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz