Domácí

Který respirátor opravdu funguje? Rakušané neuznávají KN95

Který respirátor opravdu funguje? Rakušané neuznávají KN95
Zdroj: Profimedia

Česká vláda uvažuje o zavedení či doporučení povinnosti nosit v městské hromadné dopravě a v obchodech respirátory, které jsou účinnější než roušky. S tímto zásadním krokem čeká na vyhodnocení situace v Německu a Rakousku. Lidé ale mnohdy netuší, co přesně znamená označení respirátorů a jaký by si měli pořídit. Například v Rakousku respirátory s označením KN95, které nepodléhají evropským normám, nejsou povoleny.

Jedním ze způsobů, jak omezit šíření koronaviru, je nošení vhodné ochrany úst a nosu. V Česku platí v současnosti povinnost nosit takovou ochranu ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejně přístupných místech.

Vláda nyní uvažuje o tom, že podle vzoru Rakouska a Německa zavede povinnost, případně důrazně doporučí, nosit v obchodech a městské hromadné dopravě respirátory, které poskytují kvalitnější ochranu než roušky nebo třeba šály.

S touto novinkou vzrostl zájem o respirátory, ne všichni ale tuší, na co by si měli dát pozor, aby byl takový respirátor bezpečný. Funkčnost respirátoru potvrzuje jeho označení, které může produkt získat jen po testování.


 

Rozdíly mezi označeními respirátorů FFP2 a KN95

Na celém světě existuje souběžně celá řada samostatných normalizačních procesů, stejný okruh výrobků tak upravují v různých částech světa technické normy odlišně. Právě proto se můžeme setkat s různými označeními a odlišnými stupni ochrany, záleží na tom, odkud byl produkt dovezen.

Související obsah

V Evropě se můžeme setkat s označením respirátorů bez výdechových ventilů podle tříd zkratkou FFP, norma rozeznává tři třídy ochrany označované jako FFP1, FFP2 a FFP3. Pro boj s onemocněním covid-19 jsou vhodné až respirátory FFP2 a vyšší.

Současně se ale lidé mohou na trhu setkat také s jiným označením podle země původu. Lidé se mohou například setkat se zkratkou KN95. Jedná se o označení podle čínské normy GB2626. Tyto respirátory ale musí splnit rozdílné parametry.

"Zásadní rozdíl je v tom, že zatímco čínská norma GB 2626 tuto filtrační účinnost pro KN95 předepisuje pouze pro aerosol NaCl (tedy běžnou kuchyňskou sůl v aerosolu tvořící miniaturní krychličky), evropská norma EN 149 předepisuje test nejen aerosolem pevných částic NaCl, ale též parafinovým olejem (tvořícím v aerosolu miniaturní kulové kapičky), který konkrétně v případě pandemie onemocnění COVID-19 podstatně lépe simuluje situaci záchytu kapének, a to včetně delšího časového intervalu, kdy respirátor při používání díky dýchání postupně vlhne," informuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Test parafinovým olejem předepisuje čínská norma samostatně pro respirátory označované jako KP95.


Související obsah

V Rakousku platí povinnost nosit respirátory FFP2 nebo lepší například ve veřejné dopravě, v obchodech a na mnoha dalších místech. Podle rakouských médií tak vzniká problém právě s respirátory s označením KN95. Ty jsou sice v oběhu, nepodléhají ale evropským normám a nejsou proto povoleny, uvádí Kronen Zeitung.

Označení CE na respirátoru

Označení CE nesou respirátory, u kterých byla posouzena shoda s požadavky nařízení o osobních ochranných prostředcích a nesou certifikaci oznámeným subjektem. Povinnou součástí tohoto postupu je testování podle příslušného technického standardu ve zkušebně. Po posouzení shody a udělení certifikátu výrobce vydá prohlášení o shodě a umístí na respirátor označení CE, vedle něhož se uvede čtyřmístné číslo příslušného oznámeného subjektu, který nad výrobkem a jeho výrobou vykonává dohled.

Objevují se i zkratky CE bez následného čísla. V tom případě proběhla takzvaná samo-certifikace. To znamená, že výrobce vypracuje technickou dokumentaci a sám ověří, že respirátor splňuje základní požadavky na bezpečnost a účinnost.

Do Evropské unie s ohledem na mimořádnou situaci související s onemocněním covid-19 bylo možné po posouzení kontrolním orgánem dodávat na trh i výrobky, u kterých postupy posuzování shody nebyly ještě zcela dokončeny.

Po posouzení shody se respirátor kromě označení CE společně s číslem oznámeného subjektu opatří také označením normy (tj. EN 149+A1, u starších výrobků je jen EN 149) a třídou ochrany. Jednorázové respirátory se dále označují písmeny NR a respirátory určené pro opakované použití písmenem R.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vyzval k nošení respirátorů. Podívejte se, jak vybrat kvalitní:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Píše se na Deník.cz