Domácí

Zima bez chřipky: Odborníci doufají, že lidé budou nosit roušky i nadále

Zima bez chřipky: Odborníci doufají, že lidé budou nosit roušky i nadále
Zdroj: Getty Images

Letošní chřipková sezóna se razantně liší od předchozích let, kdy právě touto dobou každoročně přicházela. V současnosti Česko neeviduje jediný případ viru chřipky. Neznamená to však, že by chřipka úplně vymizela, pouze nebyla potvrzena z laboratorních vzorků. Z velké části je to hlavně díky protiepidemickým opatřením, která v současnosti v České republice platí. Jestli absence chřipky bude mít vliv na náš imunitní systém, jsme se zeptali odborníků.

V letošní chřipkové sezóně nebyl zatím v České republice zaznamenán jediný případ chřipkového viru, přítom každoročně epidemie přichází obvykla v lednu, nebo začátkem února. Na svědomí to podle odborníků mohou mít protiepidemická opatření, která v současné době v Česku platí, shodují se také na tom, že absence chřipkové sezóny by neměla mít vliv na následující sezóny, které nás v budoucnu čekají. 

"Já si myslím, že nic takového nám nehrozí. Každý rok totiž přichází trochu jiný kmen chřipky a lidské tělo tak každý rok bojuje s jiným kmenem. Naopak doufám, že lidé nyní budou nosit roušky v případě, že budou mít infekci dýchacích cest, aby minimalizovali ten přenos chřipky, protože jak můžeme vidět, tak jsou účinné,“ řekl imunolog Václav Hořejší.

Související obsah

Virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze je stejného názoru: "To, že tady chřipka letos není, může být spojené s protiepidemickými opatřeními. Druhá věc, která tu může hrát roli, je nižší míra testování na chřipku. Kapacity všech hygienických stanic a Státního zdravotního ústavu jsou totiž zcela zaplněny SARS-CoV-2. Určitě můžeme čekat, že se nám tu zase budou objevovat chřipkové epidemie, a že tady budeme mít takovou úmrtnost na chřipku jako předtím, ale že by se nám to nějak dramaticky zvýšilo, tak to si nemyslím.“

Profesor Hořejší se zároveň přiklání k tomu, abychom nosili roušky i po skončení koronavirové pandemie. "Doufám v to, že bychom mohli po vzoru asijských zemí nosit roušky i v případě, že bude mít někdo infekci horních dýchacích cest. Na nynější situaci můžeme vidět, že nošení roušek má opravdu na šíření chřipky vliv."

Jak by mohlo probíhat očkování v České republice, se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz