Domácí

Téměř čtvrtina Čechů bojuje podle průzkumu s chudobou! ANKETA

Téměř čtvrtina Čechů bojuje podle průzkumu s chudobou! ANKETA
Zdroj: Profimedia

Více než tři čtvrtiny českých domácností podle průzkumu hospodaří s relativním dostatkem peněz. Od předchozího šetření se situace mírně zlepšila. Přibližně čtvrtina Čechů ale žije na hranici chudoby, někteří pod ní.

Ve srovnání s rokem 2018 si podle průzkumu společnosti KRUK Češi, co se financí týká, mírně polepšili. Až 76 % dotazovaných českých domácností hospodaří s relativním dostatkem peněz na pokrytí základních potřeb i závažnějších výdajů.

Kolem 44 % domácností si kromě pokrytí základních potřeb také spoří na závažnější výdaje. Více lidí také uvedlo, že svou situaci vnímá jako blahobyt, letos to bylo 5 % dotazovaných.

"Zlepšení finanční situace českých domácností mezi lety 2018 a 2020 odpovídá situaci ekonomického růstu a velmi nízké nezaměstnanosti. Výrazně lépe svoji finanční situaci hodnotí muži, vysokoškoláci a lidé žijící v největších městech. Z profesního hlediska uvádějí nejlepší finanční situaci lidé pracující v oboru IT, zemědělství a lesnictví a v sektoru finančních služeb,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Klesá i množství lidí, kteří se pohybují na hranici chudoby, případně jsou pod ní. Jen kolem dvou procent respondentů odpovědělo, že jim peníze nestačí ani na nejlevnější jídlo a oděvy. Každá dvacátá česká domácnost uvádí, že může pořídit jen nejlevnější jídlo, na nejlevnější oblečení ale už prostředky nestačí. Příliš se nezměnila situace domácností, kterým jejich příjem vystačí jen na nejlevnější jídlo a oblečení – v roce 2018 bylo takových domácností 16 %, o dva roky později 17 %.

Související obsah

"Přibližně čtvrtina Čechů žije na hranici chudoby, nebo i pod ní. Tito lidé bohužel nezřídka řeší svoji finanční situaci úvěry od nebankovních institucí či z neoficiálních zdrojů, potýkají se s neschopností tyto závazky splácet a často se dostanou do dluhové pasti. V těchto případech doporučujeme aktivně komunikovat s věřitelem a nestrkat před svými finančními závazky hlavu do písku, dluhová spirála se tím jenom prohloubí," doplnila Palendalová.

V letošním roce se kvůli pandemii může výrazně zvýšit nezaměstnanost. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz