Domácí

Lidé si připomněli oběti holokaustu, mnozí ale na hrůzy druhé světové války zapomínají

Před 76 lety Rudá armáda osvobodila koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Na středu tak připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Za druhé světové války nacisté vyhladili na 17 milionů lidí, z toho asi šest milionů Židů.

"Byly to vždy takové malé okamžiky, které rozhodovaly, jestli zůstaneme v Terezíně, nebo jestli půjdeme dál," vzpomíná paní Vidláková, která si hrůzami prošla jako dítě. Do Terezína se dostala v pěti letech. Když tábor osvobodili, bylo jí osm.

"Terezínské ghetto sloužilo jako centrální bod, odkud byly ty transporty vypravovány na východ," popsal historik Tomáš Fedorovič.

"Hrůzy je potřeba připomínat, protože se můžou opakovat," myslí si předseda Židovské obce v Praze František Bányai. Lidé ale na zvěrstva druhé světové války čím dál tím více zapomínají. Důkazem toho jsou třeba i židovské hvězdy, které se nedávno objevily na protestech proti koronavirovým opatřením.

Studenti a žáci o holokaustu mnohdy moc neví. Podívejte se na reportáž TV Nova:

"Považuji za projev naprosté ignorance a neznalosti. Nejen neznalosti historické, ale i necitlivosti, neúcty," zhodnotil ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

Právě označení touto hvězdou bylo symbolem vyloučení Židů ze společnosti. Vyprovázela je i do vyhlazovacích táborů. V tom největším – Osvětimi-Březince - zemřelo téměř jeden a půl milionů lidí.

Související obsah

V Česku je holocaust nejčastěji spojován s Terezínem. Ty, co se provinili proti kázeňským nařízením v ghettu, nacisté často odváželi do terezínské pevnosti, stejně jako většinu z těch, kteří odjeli v transportech, je tam většinou čekala smrt.

Ze 150 tisíc Židů, kteří Terezínem prošli, se jich asi 120 tisíc už nikdy nevrátilo. I za ně ve středu lidé přicházeli položit květiny k terezínskému krematoriu.

Po stopách zločinců po pádu Třetí říše se vydali takzvaní lovci nacistů. Více v reportáži:


 

Lucie Hlubučková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz