Fotbal

Španělský klub z La Ligy uctil památku Čecha zabitého v Osvětimi

Španělský klub z La Ligy uctil památku Čecha zabitého v Osvětimi
Logo Realu Sociedad Zdroj: profimedia.cz

V Mezinárodní den památky obětí Holokaustu, který připadá na 27. ledna, uctil španělský klub Real Sociedad památku Jiřího Poppera. S českým mladíkem, jenž byl zabit v koncentračním táboře, pojí španělský klub odznáček, který Popper nosil na klopě kabátu.

"K příležitosti Mezinárodního dne památky obětí Holokaustu bychom rádi chtěli zavzpomínat a vzdát hold Jiřímu Popperovi, českému mladíkovi židovského původu, který byl zavražděn v Osvětimi a který na límci nosil odznak našeho klubu," zavzpomínal klub.

Syn Karla a Marie Popperových se narodil 21. července 1923 v Praze. Do koncentračního táboru v Terezíně byl deportován v červnu 1943, v září tohoto roku byl převezen do Osvětimi, kde byl zabit nacisty před dovršením 21. roku života.

Odznak španělského klubu se do jeho rodiny dostal s největší pravděpodobností během 30. let minulého století, kdy Real hrál řadu přátelských utkání s týmy ze střední Evropy včetně Československa. V roce 1923 pražský klub DFC Prague, který se skládal jen z hráčů židovského původu, odehrál ve Španělsku proti Realu Sociedad dvě utkání. O rok později baskický klub přijel do Prahy, kde utržil porážku 1:11. V té době se měl výměnou suvenýrů dostat odznáček do rodiny Jiřího Poppera, která byla s pražským klubem spojená.

Související obsah

Real Sociedad je před 23. kolem španělské La Ligy na šestém místě tabulky zaručující postup do Evropské konferenční ligy. S 32 body ztrácí na pátou Barcelonu jeden bod, na vedoucí Real Madrid bodů 16.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události