Zahraničí

Boeingy 737 MAX mohou opět do vzduchu. Na zemi stály 22 měsíců

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) po dlouhých 22 měsících povolila opětovný provoz letadel Boeing 737 MAX na evropských letištích. Letadla byla původně stažena po dvou velmi vážných incidentech, při kterých přišlo o život celkem 346 lidí.

Obnovení letů je podmíněno úpravami strojů a novým školením pilotů. "Zprovoznění každého letadla zahrnuje proces, jehož součástí bude jak výcvik pilotů na simulátoru, tak samozřejmě aktualizace softwaru a další činnosti s tím spojené dle požadavků Evropské agentury pro bezpečnost letectví," uvedla mluvčí společnosti Smartwings Vladimíra Dufková.

Společnost Smartwings má ve své flotile celkem sedm letadel 737 MAX. Uzemněná jsou od března 2019. "Po celou tu dobu se na letadlech provádí celá škála testů, kontrol a v podstatě sledování stavu celého toho letadla," přiblížil technický ředitel společnosti Luděk Stašek.

Do provozu plánuje společnost Smartwings uvést letadla co nejdříve. První komerční let by se mohl uskutečnit už koncem února.

"Do začátku letní sezóny chceme postupně uvést do provozu všech sedm letadel 737 MAX tak, abychom tato letadla měli do začátku léta připravená," vysvětlila Dufková.

Související obsah

Plány může ale zhatit pandemie, která prudce zasáhla cestovní ruch. Pro letecké společnosti je provoz Boeingů 737 MAX výhodný především kvůli nižším emisím a spotřebě.

Boeingy 737 MAX byly uzemněny po dvou tragických nehodách v Indonésii a Etiopii v letech 2018 a 2019, které si vyžádaly 346 obětí. Odstavení MAXů přišlo jejich výrobce asi na 444 miliard korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz