Domácí

Klausovi konečně přišla pokuta za nenošení roušky! Odvolal se

Klausovi konečně přišla pokuta za nenošení roušky! Odvolal se
Zdroj: TV Nova

Pražští hygienici uložili bývalému prezidentovi Václavu Klausovi pokutu ve výši deseti tisíc korun za to, že loni 28. října před Obecním domem pronesl krátký projev bez roušky. Klaus se sankcí nesouhlasí a brání se.

"Bývalý prezident Václav Klaus podal prostřednictvím svého právního zástupce Zdeňka Koudelky odpor proti rozhodnutí Hygienické stanice hlavního města Prahy, která mu v souvislosti s jeho veřejným vystoupením před Obecním domem z 28. října 2020 vyměřila pokutu ve výši 10 000 korun," informoval TN.cz ve čtvrtek krátce po poledni  mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka.

Bývalý prezident uvedl hned několik důvodů, proč s pokutou za nenošení roušky nesouhlasí. "Udělení pokuty bylo postihem za politický akt, nikoli postihem motivovaným epidemiologickými důvody. (U Obecního domu jsem) uctil zakladatele státu a stát samotný položením kytice a pronesl jsem při tom krátký projev. Je nejen právem, ale i povinností představitelů veřejného života, mezi něž patří i bývalí prezidenti, veřejně si tento svátek připomínat a nenechat se odstrašit dnešní epidemií," tvrdí Klaus.

Související obsah

Uznává, že roušku opravdu nasazenou neměl, zároveň ale připomněl, že řečníci v televizi také nemusejí mít zakrytá ústa a nos. "Beru to jako zřejmou nerovnost a nedůvodně odlišný přístup," zlobí se exprezident.

Klaus navíc v prohlášení uvádí, že nařízená povinnost nosit roušky je nezákonná a neústavní. "Ústava nepřipouští, aby státní represivní orgány jednaly jako za totality a určovaly povinnosti, které zákon výslovně nezná. Zákon nezná povinnost nošení roušek," hřímá bývalá hlava státu.

Vadí jí i to, že úřad může lidem uložit pokutu až do výše tří milionů korun. " (A to) za to, že někdo nemá několik minut roušku, ač šlo o uctění hrdinství zakladatelů našeho státu," nechápe Klaus.

Související obsah

Proto se protii pokutě brání podáním odporu, v němž hygienikům navrhuje, aby přestupkové řízení zastavili.

Václav Klaus proti nošení roušek protestuje delší dobu. Na veřejnosti se s odkrytým obličejem objevil i při oslavách loňského 17. listopadu. "O tom, jak vypadá řízení spojené s tímto datem, stále nic nevíme," doplnil na dotaz TN.cz Macinka. Už dříve se objevila informace, že hygienici v tomto případě vyměřili pokutu tři tisíce korun.

Václav Klaus bez roušky promluvil před několika týdny i na demonstraci v Praze:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz