Domácí

Dávky vakcíny 21 dní po sobě. Jinak může být méně účinná, tvrdí experti

Dávky vakcíny 21 dní po sobě. Jinak může být méně účinná, tvrdí experti
Zdroj: TV Nova

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek na svých stránkách zveřejnil nové informace k očkování proti covidu-19 vakcínou od firem Pfizer a BioNtech. Podle nových doporučení má od sebe jednotlivé dávky dělit interval přesně tří týdnů. Jeho protažení může snížit účinek očkování.

"Souhrn údajů o přípravku nyní doporučuje podání druhé dávky tři týdny po podání dávky první. Dříve bylo uvedeno, že interval mezi dávkami má být nejméně 21 dní," informuje SÚKL.

Podle souhrnu údajů 93,1 % účastníků studie pro zjištění účinnosti vakcíny dostalo druhou dávku vakcíny mezi 19 a 23 dny po první dávce. Dříve bylo pouze uváděno, že účastníkům studie byla druhá dávka podána mezi 19 a 42 dny po první dávce.

Protože zatím neexistují data o účinnosti vakcíny při podání druhé dávky mimo interval, který byl použit v klinické studii, je podle SÚKL nutné dbát zvýšené opatrnosti při zvažování širšího dávkovacího intervalu.

Související obsah

U širšího intervalu, obzvlášť mimo interval 19 až 42 dnů po první dávce, se riziko poklesu účinnosti vakcíny zvyšuje s oddálením druhé dávky vakcíny, varuje SÚKL.

Česko přišlo o více než pětinu ampulí s vakcínou proti covidu-19, více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz