Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve čtvrtek na svých stránkách zveřejnil nové informace k očkování proti covidu-19 vakcínou od firem Pfizer a BioNtech. Podle nových doporučení má od sebe jednotlivé dávky dělit interval přesně tří týdnů. Jeho protažení může snížit účinek očkování.
"Souhrn údajů o přípravku nyní doporučuje podání druhé dávky tři týdny po podání dávky první. Dříve bylo uvedeno, že interval mezi dávkami má být nejméně 21 dní," informuje SÚKL.
Podle souhrnu údajů 93,1 % účastníků studie pro zjištění účinnosti vakcíny dostalo druhou dávku vakcíny mezi 19 a 23 dny po první dávce. Dříve bylo pouze uváděno, že účastníkům studie byla druhá dávka podána mezi 19 a 42 dny po první dávce.
Protože zatím neexistují data o účinnosti vakcíny při podání druhé dávky mimo interval, který byl použit v klinické studii, je podle SÚKL nutné dbát zvýšené opatrnosti při zvažování širšího dávkovacího intervalu.
Související obsah
U širšího intervalu, obzvlášť mimo interval 19 až 42 dnů po první dávce, se riziko poklesu účinnosti vakcíny zvyšuje s oddálením druhé dávky vakcíny, varuje SÚKL.
Česko přišlo o více než pětinu ampulí s vakcínou proti covidu-19, více v reportáži TV Nova:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.