Zahraničí

Vakcína AstraZeneca v ohrožení. EU se s firmou neshodne na dodávkách

Evropská léková agentura by v pátek měla pro Evropskou unii schválit použití vakcíny proti koronaviru od firmy AstraZeneca. Mezi EU a farmaceutickou společností se ale prohlubují spory. Do konce března Unie objednala 80 milionů dávek, ale možná jich dostane méně než 30 milionů. V dalším čtvrtletí by pak mohla dostat jen polovinu dohodnutých dávek.

"Evropská sedmadvacítka je jednotná! AstraZeneca musí splnit své závazky!" prohlásila rezolutně eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová. Evropské unii dochází s farmaceutickou společností trpělivost. Zvažuje i právní kroky.

"Já předpokládám, že tam bude muset být nějaká žaloba," míní europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Situaci komplikuje fakt, že kontrakt je tajný a jeho zveřejnění firma odmítá.

"My potřebujeme, aby v první řadě Evropská komise zveřejnila tu smlouvu, kterou se společností AstraZeneca má," řekl Peksa.

Související obsah

AstraZeneca tvrdí, že smlouva s EU ji zavazuje jen k tomu, aby pro dodání vakcín vyvinula maximální úsilí, což prý dělá. S tím ale Unie nesouhlasí. Společnost odmítá i to, že by upřednostňovala Velkou Británii.

"S AstraZenecou Britové byli schopni tu smlouvu udělat o tři měsíce dříve, Unie doposud AstruZenecu neschválila," tvrdí europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Související obsah

"Evropská unie dostane 17 % naší únorové produkce i přes to, že její občané tvoří jen 5 % světové populace," vyjádřil se generální ředitel společnosti AstraZeneca Pascal Soriot.

Bohatší země jsou kvůli očkování terčem kritiky. Údajně si pro sebe zajistily téměř všechny vakcíny, zatímco mnohé chudší státy ještě ani nezačaly očkovat.

Související obsah

"Je dobré si taky uvědomit, že zrovna v případě této firmy Evropská unie poskytla opravdu obrovský objem peněz, aby ta vakcína byla dokončená," připomněl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Kritici tvrdí, že množství vakcín, které jednotlivé státy dostanou, a rychlost jejich dodání závisí na tom, kolik zaplatily.

K problémům se vyjádřila eurokomisařka Věra Jourová:

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz