Koronavirus

Šestá dávka vakcíny Pfizeru a BioNTech omezila dodávky

Z jedné lahvičky vakcíny proti koronaviru je možné naočkovat až šest lidí. Právě takto chtěl premiér Andrej Babiš (ANO) urychlit vakcinaci v zemi. Smlouvy se společností Pfizer a BioNTech byly však uzavřeny na dávku, nikoliv na lahvičku. Právě proto firmy omezily dodávky.

Přestože Česká republika začala s očkováním proti koronaviru na konci prosince, stále se však zatím nepostupuje podle očekávání. S nadšením tak mnozí vítali, že od začátku roku je možné z jedné lahvičky podat až šest dávek. Právě tímto způsobem chtěl premiér Andrej Babiš (ANO) vakcinaci v Česku zrychlit.


"Ukázalo se, že z jedné ampule vakcíny je možné vytáhnout šest dávek místo pěti, takže by dávek mohlo být daleko více,“ řekl Babiš.

Související obsah


Nyní se však hovoří o tom, že si předseda vlády dal právě tímto krokem "gól do vlastní branky“. Na problematiku upozornil web Neovlivní. Americký koncern Pfizer totiž ihned poté snížil dodávky vakcín o 20 %. Důvodem je totiž smlouva, kterou pro 27 zemí EU vyjednala Evropská komise.


Společnosti Pfizer a BioNTech, které vakcínu vyrábí, totiž upozornily, že smlouvy byly uzavřeny na jednotlivé dávky a nikoliv lahvičky. Pokud se tak z jedné ampule naočkuje více lidí, musí státy počítat se snížením dodávek očkovací látky.


"Dodáváme do zemí v souladu s našimi dohodami o dodávkách a příbalovými letáky platnými v dané zemi. Plníme závazky v oblasti dodávek v souladu s našimi smlouvami. Ty jsou založeny na dodávkách dávek, nikoliv lahviček,“ napsala firma Pfizer.


Redakci TN.cz tuto skutečnost potvrdila také mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. "Ano, smlouvy jsou skutečně uzavřeny na dávku,“ řekla.

Související obsah


Kvůli nedostatku vakcín ruší některé nemocnice v Česku očkování objednaným seniorům. Snížení dodávek potvrdili TN.cz hejtmani řady krajů. "My jsme místo šesti nakonec dostali v minulém týdnu tři krabice vakcíny, tento týden také tři. Takže jsme na polovičních dávkách, než jsme původně očekávali,“ informoval jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).


V následujících dnech se však očekává, že by měla dorazit první zásilka vakcíny od firmy Moderna. Právě díky ní by se nyní mohla situace s očkováním zlepšit a trochu urychlit.

Premiér Andrej Babiš (ANO) objasnil zmatky kolem očkování. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz