Domácí

Za měsíc očkování má úřad 198 podezření na nežádoucí účinky vakcíny

Za měsíc očkování má úřad 198 podezření na nežádoucí účinky vakcíny
Zdroj: TV Nova

Za měsíc, co se v Česku očkuje proti covidu-19, eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) 198 případů, u nichž má podezření na nežádoucí vedlejší účinky vakcín. Reakce jsou velmi rozmanité.

SÚKL, který přehled těchto incidentů zveřejňuje pravidelně, nicméně zdůrazňuje, že jde pouze o podezření, ne o na sto procent prokázané vedlejší účinky očkovacích látek. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že v Česku už bylo očkováno asi 238 tisíc lidí.

"Celkový počet hlášených podezření se liší od součtu jednotlivých reakcí. Jedno hlášení může obsahovat i více reakcí a nějaký čas si vyžádá také zpracovávání došlých hlášení," tvrdí SÚKL.

Nejčastěji úřad eviduje takzvané celkové příznaky, tedy například třesavku, horečku, únavu či slabost. Takových hlášení má 81. Následují neurologické symptomy zahrnující bolesti hlavy, závratě nebo mdloby. Těch je rovných padesát.

Související obsah

Ve 33 případech úřad eviduje ovlivnění svalů, kloubů a kostí - například různé jejich bolesti. Ve 32 případech se objevily potíže s trávicím traktem, tedy průjem, nevolnost, zvracení, brnění v ústech, problémy s polykáním.

Jiným očkovaným vyskočila vyrážka, objevily se alergické reakce, dušnost nebo návaly horka. Česko zatím očkuje dvěma vakcínami, Pfizer/BioNtech a Moderna. Velmi brzy by k nim mohla přibýt i očkovací látka AstraZeneca, o jejímž nasazení má v pátek rozhodnout Evropská léková agentura.

Ne všechny země očkují přednostně seniory. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz