Domácí

Musí mít zavřeno, ale příspěvek nedostane. Zoufalých jsou stovky

Musí mít zavřeno, ale příspěvek nedostane. Zoufalých jsou stovky
Zdroj: TN.cz

Začala podnikat v naději, že bude mít práci, slušný příjem a časem i věrné zákazníky. Teď je majitelka mnoho měsíců zavřené plzeňské kavárny v zoufalé situaci. Na trhu je teprve krátce, a proto nemá nárok na státní příspěvek z některého z mnoha covidových programů

"Firmu jsem založila v září 2019. Ovšem kavárna byla dokončena a připravena k otevření až v únoru 2020. Tedy v roce 2019 jsem neměla žádné tržby. Ale pravidla pro nárok na státní příspěvek jsou taková, že pokud nejsou tržby v roce před koronavirem alespoň 160 tisíc, tak mi nárok na bonus nevzniká," stýská si zklamaná podnikatelka Hedvika Egermeier.

Neporadili jí ani na finančním úřadu, kde očekávala pomoc. Už jen proto, že podnikatelka státu vše poctivě přiznává a platí. Včetně příjmů z tzv. airbnb, tedy krátkodobých pronájmů bytu, které před lockdownem provozovala jako OSVČ. Ani na to ale příspěvek nedostane, protože rozhodují vyšší příjmy. A těmi byla kavárna.

Podnikatelů v takové situaci jsou podle odhadu Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSPŽ) v republice stovky. "Osobně jsem dostal desítky upozornění na tento problém," řekl TN.cz Luboš Kastner, člen představenstva, který je v AMSPŽ garantem projektu Moje restaurace.

Související obsah

Do stejné situace se podle jeho slov dostali kromě nováčků v podnikání také ti zkušenější. Například ti, ko po jarní vlně koronaviru převzali podnik od někoho, kdo s podnikáním ve stravování seknul.

Od státu ale už mnoho pomoci čekat nemohou. "Nikdo, ani stát nemá zájem, aby takové podnikatele položil na lopatky. Ale ty podpůrné programy musel nějak definovat. Je to smutné, ale musíme to brát jako součást podnikatelského rizika," konstatoval Luboš Kastner z Asociace malých podnikatelů.

Související obsah

Neočekává, že by se podnikatelé v pohostinství mohli problémů s nuceným omezováním provozu v dohledné době zbavit. "Sektor bude zasažen zřejmě i v příštích letech. Je tedy otázka, zda nezvážit, jestli se vyplatí v něm nadále setrvat. I ti, kdo v něm podnikají déle než jeden rok, už tento sektor opouštějí," popisuje vývoj.

Stát uzavřel provoz všech restaurací, kaváren a cukráren a podobných podniků proto, aby výrazně omezil množství sociálních kontaktů. I tímto způsobem chce snížit riziko šíření nebezpečného viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19.

Související obsah

Pokud jde o konkrétní problém plzeňské kavárnice, doporučuje jí ministerstvo financí, aby se podívala na programy COVID Gastro – Uzavřené provozovny a COVID – Nájemné. Obě vypisuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

To u nájemného za provozovny stravování právě vypsalo v pořadí už třetí výzvu s tím, že podnikatelé budou moci podávat žádosti o příspěvek teprve od 5. února. V případě programu Gastro – Uzavřené provozovny lze v aktuální výzvě žádat až do 1. března.

Další doporučovaný program Antivirus v gesci ministerstva pro místní rozvoj ale Hedvika Egermeier využít nemůže, protože nemá zaměstnance. V každém případě bude vypisované programy na různých ministerstvech sledovat, protože nechce házet flintu do žita.

Jak vypadal dotační program pro podnikatele, když ho MPO spuštělo? Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz