Domácí

Začal platit nový zákon o zbraních. Povolil tlumiče i noktovizory

Od soboty 30. ledna je v platnosti novela zákona o zbraních. Její součástí je i tzv. zbraňová amnestie. Došlo také k přeřazení některých druhů zbraní do jiné kategorie i založení kategorií nových. Držení některých zbraní novela zákona nově zohlednila, naopak jejich části jako noktovizory či tlumiče nově povoluje.

K současným čtyřem zbraňovým kategoriím A, B, C, D nově přibyly kategorie A-I a C-I. Do kategorie A-I budou patřit ty zbraně, které jsou zakázané, ale majitel může požádat o udělení výjimky. Patří sem například automatické zbraně upravené na samonabíjecí, samonabíjecí zbraně s vloženým nadlimitním zásobníkem nebo plynové a expanzní zbraně nedovoleného výrobního provedení.

Výjimka se vztahuje na držení těchto typů zbraní pro výcvik, ochranu života, sběratelskou činnost nebo historické či kulturní účely. Mezi zbraně kategorie C-I budou patřit tzv. plynové nebo poplašné pistole. Stále je bude možné pořídit i bez zbrojního průkazu, ale jen od 18 let věku. Povinná je také registrace v Centrálním registru zbraní. Na současné majitele těchto zbraní se povinnost evidence nevztahuje.

Související obsah

Novela zákona také povoluje doposud zakázané noktovizory (doplňky zbraní pro noční vidění) a tlumiče. Noktovizory původně zákon povoloval pouze držitelům zbrojního průkazu C a k loveckým účelům. K pořízení tlumiče sice stále bude nutný zbrojní průkaz, není však už třeba žádat o povolení nebo výjimku. Zbraně s tlumičem ale lze používat jen na střelnici.

Od 30. ledna až do 31. července, tedy přesně půl roku, platí tzv. zbraňová amnestie. Lidé, kteří z nějakého důvodu nelegálně drží zbraň, ji mohou beztrestně odevzdat policii. Nově se o likvidaci poškozených či nefunkčních zbraní postará stát. Doposud to byla záležitost majitele. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jde o snahu motivovat lidi, aby "jejich poškozené zbraně neskončily na černém trhu".

Policie vybízí, aby lidé amnestii využili a vrátili nelegálně držené zbraně:

V rámci amnestie také mohou občané požádat o registraci a svou nelegálně drženou zbraň tak zlegalizovat. Postačí jim k tomu založení zbrojního průkazu a prokázání toho, že zbraň není kradená a ani s ní nebyl spáchaný žádný trestný čin. Poslední zbraňová amnestie proběhla před pěti lety.

Novela zákona je reakcí na novou směrnici Evropského parlamentu a Rady EU o kontrole nabývání a držení zbraní. "K zásadním novelizačním bodům patří zejména nové kategorie zbraní A-I a C‑I, nová právní úprava ve vztahu k tzv. nadlimitním zásobníkům, nové hlavní části zbraně, úplné zrušení zakázaných doplňků zbraní či ničení zbraní téměř výhradně státem," shrnul ředitel Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál PČR Milan Prchal.

Česká zbrojovka chce odkoupit 100% podíl americké společnosti Colt. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz