Domácí

Pandemie trvá dlouho, část lidí sáhne snadno k agresi, tvrdí psycholog

V Čenkovicích se rozhořel spor mezi provozovatelem vleků a reportérem TV Nova. Chování i dopady pandemie na lidskou psychiku zhodnotil psycholog Karel Humhal. Boj s koroanvirem už trvá dlouho, podle něj u lidí dochází k takzvané dekompenzaci psychiky, někteří jedinci jsou proto ochotní dělat věci, které by normálně nedělali.

"Pandemie koronaviru už trvá dlouho a u řady lidí dochází k tomu, čemu se říká dekompenzace psychiky. To znamená, někteří lidé, kteří jsou méně odolní snášet stres, tak se u nich objevují v chování takové mechanismy, které by se za normálních podmínek neobjevily," popsal Humhal.

Tito lidé podle něj začínají být podráždění, vzteklí, snadno se rozčílí, stačí málo, aby se začali chovat agresivně.

"Jsou to lidé, kteří nemají dostatečně vybudované obranné mechanismy, které by jim umožnily v těch zátěžových situacích reagovat sociálně přijatelným způsobem," doplnil Humhal.

Podle něj je vláda odpovědná za to, co se děje ve společnosti, stejný díl odpovědnosti ale nesou sami občané. Připomněl například situace, kdy lidé chodí protestovat proti opatřením.

Související obsah

"Měli by si uvědomit, že oni sami přispívají k tomu, jestli se covid šíří, nebo jestli se třeba šířit nebude," uvedl s tím, že by doporučil, aby lidé, kteří chodí na tyto demonstrace, měli možnost vyzkoušet si práci například na jednotkách intenzivní péče a ověřili si tak, k čemu podle psychologa jejich chování vede.

"Z psychologického hlediska lze to jejich chování hodnotit jako takové, já to trochu nadneseně řeknu, dětsky sebestředné nebo dětsky sobecké. Oni vlastně by si zajistili pro sebe nějaký zisk s tím, že by riskovali, že spousta dalších lidí se nakazí a spousta lidí bude mít potíže," uzavřel Humhal.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz