Zahraničí

Zmutované kmeny koronaviru snižují účinnost nových vakcín

Zmutované kmeny koronaviru snižují účinnost nových vakcín
Zdroj: TV Nova

Údaje z klinických studií provedených na dvou nových vakcínách proti COVID-19 ukazují, že zmutovaný kmen koronaviru poprvé identifikovaný v Jižní Africe snižuje jejich schopnost chránit před onemocněním, což podtrhuje potřebu očkovat co nejrychleji velké množství lidí, uvádí agentura Reuters.

Vakcíny od společností Novavax Inc a Johnson & Johnson byly vítány jako důležité budoucí zbraně při boji proti pandemii, během které se po celém světě nakazilo více než 101 milionů lidí a která si zatím vyžádala více než 2 miliony životů.

Podle předběžných údajů zveřejněných společnostmi vykazovaly vakcíny výrazně menší účinnost při prevenci proti COVID-19 u účastníků studie z Jižní Afriky, kde je rozšířenější silnější zmutovaná varianta koronaviru, než u pacientů ze zemí, kde je tato mutace stále vzácná.

Související obsah

"Je zřejmé, že zmutované kmeny mají snižující účinek na účinnost vakcín," uvedl na briefingu Dr. Anthony Fauci, ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční choroby. "Vidíme, že nás čeká výzva."

Společnost Novavax ve čtvrtek oznámila výsledky mezistupňových studií, které ukázaly, že její vakcína vykazovala 50% účinnost při prevenci proti COVID-19 u lidí v Jižní Africe. Ve srovnání s výsledky ze Spojeného království, kde vakcína vykazovala účinnost až 89,3%.

V pátek společnost J&J uvedla, že jediná dávka vakcíny proti koronaviru měla při rozsáhlých pokusech na třech kontinentech celkovou účinnost 66%. Existovaly však velké rozdíly podle regionů. Ve Spojených státech, kde byla jihoafrická varianta poprvé hlášena až tento týden, dosáhla její účinnost 72% ve srovnání s pouhými 57% v Jižní Africe, kde nová varianta koroaviru známá jako B 1.351 tvořila 95% všech registrovaných případů COVID-19.

Další vysoce přenosná varianta, která byla poprvé objevena ve Velké Británii a nyní už byla zaznamenána ve více než polovině států USA, měla proti vakcíně menší schopnost rezistence než její jihoafrický protějšek.

Nová zjištění tak vyvolávají otázky o tom, jak vysoce účinné vakcíny od společnosti Pfizer Inc s partnerem BioNTech a Moderna Inc uspějí proti novým variantám koronaviru. Tyto dvě vakcíny prokázaly účinnost přibližně 95% ve studiích prováděných primárně ve Spojených státech, která však byly prováděny ještě předtím, než byly identifikovány nové verze virů.

"Nyní je to jiná pandemie," řekl Dr. Dan Barouch, výzkumný pracovník na lékařské fakultě Beth Israel Deaconess Medical Center na Harvardské univerzitě v Bostonu, který pomohl vyvinout vakcínu J&J. Barouch uvedl, že nyní cirkuluje celá řada nových variant, a to i v Brazílii, Jižní Africe a dokonce i ve Spojených státech, které jsou v zásadě rezistentní na protilátky vyvolané vakcínami.

Výkonný ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla uvedl, že existuje „vysoká možnost“, že vznikající varianty mohou nakonec učinit vakcínu společnosti neúčinnou. "To zatím není tento případ ... ale myslím si, že je velmi vysoká pravděpodobnost, že se to jednoho dne stane," řekl Bourla na Světovém ekonomickém fóru. Výrobce léků tak zvažuje, zda bude zapotřebí pozměnit jeho vakcínu, aby byla účinná i proti jihoafrické variantě.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz