Domácí

Antigenní test zdarma každé tři dny. Klientům je budou hradit pojišťovny

Antigenní test zdarma každé tři dny. Klientům je budou hradit pojišťovny
Zdroj: TV Nova

Od pondělí 1. února mají nově všichni pojištěnci jednou za tři dny nárok na bezplatný antigenní test. Pojišťovny doposud hradily jen klasický test, prováděný stěrem z nosohltanu, a to jednou za pět dní. Antigenní testy jsou určené primárně pro lidi bez příznaků.

Každý Čech se zdravotním pojištěním se může od pondělí nechat otestovat antigenním testem. Ten mu proplatí pojišťovna. Na novinku upozornilo na svém twitteru ministerstvo zdravotnictví s odkazem na web zdravezpravy.cz. Zájemce o test se musí nejprve přihlásit prostřednictvím Centrálního rezervačního systému, kde si zajistí konkrétní místo a čas odběru.

K testování je třeba se dostavit včas a s sebou mít doklad totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny, potřeba bude uvést také e-mail a telefonní číslo. Pokud ve sjednaný termín nebudete moci přijít, je třeba ho předem stornovat.

Související obsah

Antigenní testy jsou určené především pro ty, kteří nevykazují příznaky nákazy koronavirem. Těm, kteří mají kašel, horečku, ztratili čich a chuť, nebo se u nich projevily další známky onemocnění covidem, jsou určené PCR testy. Žádanky na tyto testy vystavují praktičtí lékaři nebo hygienici. Jaký je rozdíl mezi PCR a antigenními testy, zjistíte v tomto článku.

Těm, kteří covid prodělali, se antigenní testy neprovádí dříve než za 90 dní. O výsledcích jsou testovaní informovaní zpravidla smskou. Pokud je výsledek antigenního testu pozitivní, následuje povinná izolace.

Související obsah

Nakažený musí také vyplnit tzv. sebereportovací formulář, a to nejpozději do druhého dne. Odkaz na něj obdrží v smsce. U těch, kteří mají pozitivní antigenní test, ale nevykazují příznaky nákazy, zdravotníci provádějí ještě ověřovací PCR test.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz