Zahraničí

Státní převrat v Barmě! Armáda se chopila moci a zadržela politiky

Barmská armáda zadržela šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Myina a další politiky. V zemi byl následně vyhlášen výjimečný stav, který by měl trvat rok. Vedení Barmy se ujal vrchní velitel armády Min Aun Hlain.

Telefonní výpadky, uzavřené banky, vojáci v armádních uniformách či zablokované zpravodajské vysílání. Do takových podmínek se probudilo obyvatelstvo asijské Barmy. Stalo se tak po noční razii, kdy byli armádou zadrženi vysocí státní činitelé a další politici.

Armáda zadržela například nositelku Nobelovy ceny míru Su Ťij či prezidenta Myina. Důvodem pro armádní puč prý byly podvody, které provázely loňské listopadové parlamentní volby. Šéfka vlády Su Ťij vyzvala občany, aby protestovali a nepřijímali vojenský převrat. Podle agentury Kjódó se politička nyní nachází v domácím vězení. Armáda také oznámila změny v kabinetu. 

Spekulace o možném převzetí moci armádou se v objevily už minulý týden, kdy začalo eskalovat napětí mezi civilní vládou a armádou. To vyústilo v nynější převrat, protože měl v pondělí poprvé zasedat parlament v čele s vítěznou stranou Národní liga pro demokracii (NLD), kterou vede právě někdejší disidentka Su Ťij.

Obyvatelé, kteří v pondělí ráno zapínali své televizní přijímače, měli přístup pouze k vojenskému televiznímu kanálu, všechny ostatní zpravodajské stanice byly blokovány. Také telefonní linky do hlavního města Neipyijto nebyly v pondělí v ranních hodinách dostupné.

Související obsah

Barmská volební komise odmítla obvinění armády z podvodu s hlasováním a uvedla, že nedošlo k chybám, které by ovlivnily důvěryhodnost hlasování. Loňské volby byly teprve druhým demokratickým hlasováním od doby, kdy se země vymanila z půl století trvající vojenské vlády. Strana vedená Su Ťij drtivě zvítězila a získala 83 % hlasů.

"Právě se otevřely dveře do velmi odlišné budoucnosti. Mám hluboký pocit, že opravdu nikdo nebude schopen kontrolovat, co přijde dál. Barma je země plná zbraní a společnost tu je jak etnicky, tak nábožensky rozdělena, sdělil na Twitteru barmský historik Thant Myint-U.

Vojenský převrat v Barmě odsoudilo i Ministerstvo zahraničí. "Vyjadřujeme naši podporu legitimnímu vedení země a vyzýváme k jejich okamžitému propuštění, stejně jako k respektu výsledků parlamentních voleb z listopadu 2020," uvedno ministerstvo. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz