Pandemie

Vědci se děsí další pandemie. Může být způsobena smrtelnou houbou

Vědci se děsí další pandemie. Může být způsobena smrtelnou houbou
Zdroj: Getty Images

Lidstvo se ještě nepřeneslo přes pandemii koronaviru a je tu další hrozba. Přichází v podobě kvasinkové houby a podle vědců může být "dokonalým patogenem".

Další pandemii, která by mohla uzavírat obchody či hranice, může způsobit smrtelná kvasinková infekce známá jako Candida auris, říkají odborníci. Tato infekce se podle nich dokonce podobá černému moru.


Houba může být smrtelná, zvláště pokud se dostane do krevního řečiště. To se lehko může podařit například ve zdravotnických zařízení, píše New York Post. Infekce se ovšem může snadno přenést i skrze malou ranku, například na ruce nebo v puse při požití kontaminovaného jídla. 


Podle Johanny Rhodesové, epidemioložky z londýnské Imperial College, byla poprvé identifikována v roce 2009 a je téměř odolná vůči fungicidním lékům. "Jednou z příčin, kvůli které je Candida auris tak děsivá, je skutečnost, že může dlouho zůstat na neživých površích," dodala vědkyně.

Související obsah


Odborníci uvedli, že je zásadní vyvinout lepší zbraně proti patogenům, jako je Candida auris, a to ještě předtím, než by mohly způsobit další pandemii. "Musíme více investovat do výzkumu a vývoje a připravit naši obranu proti všem typům infekčních patogenů," řekl Mahmoud Ghannoum, odborník na infekce způsobené houbami z Case Western Reserve University v Ohiu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pandemie

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz