Koronavirus

Odmítači karantény mají utrum! Německo zřídilo detenční zařízení

V Německu hodlají zatočit s těmi, kteří odmítají nastoupit do nařízené karantény. Země v pondělí otevřela první detenční zařízení, kam tyto lidi hodlá umisťovat. Nachází se na severu země ve Šlesvicku-Holštýnsku a je součástí nevyužívaného vězeňského ústavu pro mladistvé.

Spolková země Šlesvicko-Holštýnsko je první, která se rozhodla odmítače povinné karantény zadržovat nevídaným způsobem. Pro hříšníky vyčlenila šest cel ve vězeňském ústavu pro mladistvé Moltsfelde v Neumünsteru.

Zadržení lidí, kteří by odmítali nařízenou karanténu, umožňuje německý zákon o potírání infekčních chorob. Poslední a rozhodující slovo má však soud. "Podle zákona přichází v úvahu jako poslední možnost tzv. segregace (oddělení),“ píše portál Focus.

Související obsah

Do detenčních zařízení se poté umístí ti, kteří budou přistiženi, že karanténu nedodržují a současně veřejně odmítají také dodržování podmínek.

"Porušení musí být jasně prokázáno. Poté policisté dotyčného oficiálně vyzvou, aby domácí izolaci neopouštěl. Pokud ani to nebude úspěšné, soud rozhodne o detenci,“ uvádí odborníci.

Odmítači umístění v detenčním zařízení nebudou poté smět po dobu izolace zařízení opustit. U sebe ale mohou mít mobil i notebook. Zavedené opatření však mnozí kritizují. Podle nich by této situace mohly úřady začít zneužívat. Podle úředníků je však detence až posledním možným krokem.

Cela pro odmítače karantény v areálu vězeňského ústavu pro mladistvé v Neumünsteru:

Zdroj: Profimedia

Německo jako první v EU začne s experimentální léčbou koronaviru. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz